Kanada ratyfikowała przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO

Źródło:
PAP
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty NATO TV
wideo 2/2
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty NATO TV

Justin Trudeau poinformował we wtorek, że Kanada ratyfikowała przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Kanadyjski premier podkreślił, że jego kraj ma pełne zaufanie do możliwości Finlandii i Szwecji dotyczących "szybkiej i skutecznej integracji" z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Kanadyjski premier Justin Trudeau, informując o ratyfikowaniu przez jego kraj przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, zwrócił się jednocześnie do innych członków NATO o szybkie ratyfikowanie członkostwa Finlandii i Szwecji.

W połowie maja minister spraw zagranicznych Melanie Joly zapowiadała, że Kanada może być jednym z pierwszych krajów, które zatwierdzą przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. W kanadyjskim systemie prawnym decyzję o ratyfikacji podejmuje rząd, bez konieczności konsultowania z parlamentem.

Jednak, jak zwrócił uwagę we wtorkowym komunikacie Trudeau, nie tylko rząd podjął kroki, "by ratyfikować protokoły jak najszybciej", na początku czerwca Izba Gmin "jednogłośnie poparła dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu".

Kraje ratyfikują akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

Wcześniej we wtorek Dania, Norwegia i Islandia jako pierwsze kraje NATO ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szybkie zatwierdzenie dokumentów było możliwe dzięki specjalnej zgodzie udzielonej poprzednio przez parlamenty w Kopenhadze, Oslo i Reykjaviku.

We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP