40 miliardów dolarów odszkodowania za tragedie dzieci. Porozumienie w sprawie rdzennych mieszkańców Kanady

Źródło:
The Washington Post, Reuters, PAP, tvn24.pl

Kanada ogłosiła zawarcie porozumienia o łącznej wartości 40 miliardów dolarów kanadyjskich na zrekompensowanie dzieciom rdzennych mieszkańców kraju szkód wywołanych przez dyskryminujący system opieki nad nimi. Kwota ma wesprzeć także koszty reformy systemu.

We wtorek kanadyjscy urzędnicy przekazali, że osiągnęli z tubylczą ludnością szereg porozumień w łącznej wysokości 40 miliardów dolarów kanadyjskich (równowartość ponad 127 miliardów złotych). Kwota ma być formą rekompensaty za cierpienia dzieci rdzennych mieszkańców.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"To ważne wydarzenie w sporze, który od dawna jest punktem spornym w wysiłkach Ottawy na rzecz pojednania z rdzenną ludnością" - komentują te wydarzenia dziennikarze "The Washington Post".

Losy wychowanków szkół rezydencjalnych przedstawił w reportażu "Dzieci nie tego Boga" Marek Osiecimski. REPORTAŻ "DZIECI NIE TEGO BOGA" W TVN24 GO >>>

Autor reportażu "Dzieci nie tego Boga": miałem wrażenie obserwowania równoległego świata

Szczegóły porozumienia do uzgodnienia, umowa do zatwierdzenia

Kanadyjski rząd w oświadczeniu poinformował, że umowy wyznaczają ramy dla ostatecznych porozumień ugodowych. Wstępnie ustalono, że połowa kwoty miałaby trafić do dzieci i rodzin poszkodowanych przez niedofinansowany i dyskryminujący system opieki nad dziećmi. Reszta ma zostać przeznaczona w ciągu pięciu lat na długoterminowe reformy.

Szczegóły porozumienia mają zostać uzgodnione między rządem a rdzennymi mieszkańcami w nadchodzących miesiącach. Ostateczna umowa zostanie przedłożona do zatwierdzenia przez sąd federalny i trybunał praw człowieka.

Spór, który obejmuje skargę w zakresie praw człowieka i kilka pozwów zbiorowych, trwał 14 lat i objął kilka rządów federalnych Kanady.

Premier Justin Trudeau, który przejął władzę w 2015 roku, zapewniał, że pojednanie się z rdzenną ludnością będzie głównym elementem jego programu. Obietnica ta spotkała się z krytyką części polityków za zajmowanie się tym problemem.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: The Washington Post, Reuters, PAP, tvn24.pl