TVN24 | Świat

Kolejne nieoznaczone groby przy dawnej przymusowej szkole. W nich szczątki 182 osób

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
BBC, PAP

W Kanadzie odnaleziono kolejne nieoznaczone groby przy byłej przymusowej szkole dla rdzennej ludności. Tym razem to szczątki 182 osób przy budynku szkolnym, obecnie hotelu, w pobliżu Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej. BBC podaje, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy szczątki należały do byłych uczniów szkoły.

Według informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych w środę przez Lower Kootenay Band, rdzenna społeczność Aqam prowadziła od ubiegłego roku badania georadarem przy byłej szkole św. Eugeniusza w pobliżu Cranbrook i tam zlokalizowano szczątki 182 osób pochowanych w płytkich grobach. Oświadczono, że na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy szczątki należały do byłych uczniów szkoły - podaje BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szkoła św. Eugeniusza to jedyna z kanadyjskich tzw. residential schools, która została przekształcona w luksusowy hotel. St. Eugene Golf Resort & Casino i znajduje się ok. 200 metrów od przyszkolnego cmentarza.

Szkoła w pobliżu Cranbook w Kolumbii Brytyjskiej była prowadzona przez Kościół katolicki od 1912 roku do wczesnych lat 70-tych.

Szkoła św. Eugeniusza to jedyna z kanadyjskich tzw. residential schools, która została przekształcona w luksusowy hotelJames Gabbert / Shutterstock.com

Kolejne odkrycia nieoznaczonych grobów

W zeszłym tygodniu w prowincji Saskatchewan poinformowano o odnalezieniu 751 nieoznaczonych grobów na cmentarzu przy szkole Marieval. Pod koniec maja w Kolumbii Brytyjskiej poinformowano z kolei o znalezieniu masowego grobu ze szczątkami 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School.

Rząd federalny Kanady i rządy prowincji zapowiedziały wsparcie finansowe dla prowadzenia dalszych poszukiwań georadarem na terenach byłych szkół.

"Kulturowe ludobójstwo"

Historię szkół dla rdzennych mieszkańców udokumentowano w 2015 roku raportem Komisji Prawdy i Pojednania na temat 150 lat działania 139 przymusowych szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci. Raport określił szkoły jako "kulturowe ludobójstwo" i opisał niszczenie języka, kultury, prześladowania i przemoc. Ostatnie szkoły, przez które przeszło ok. 150 tys. dzieci, zamykano w latach 90. XX wieku. Były one finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościoły katolicki (60 proc.) i protestancki (40 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Premier Kanady chce, żeby papież "przeprosił rdzennych Kanadyjczyków na kanadyjskiej ziemi"

Media w Kanadzie odnotowują gwałtowne reakcje na znajdowane groby. W środę spłonął szósty w ciągu tygodnia kościół w Kanadzie, a pożary wiązane są z informacjami o znaleziskach. Jak podało BBC, w związku z kolejnymi znaleziskami pojawiają się głosy o odwołaniu Dnia Kanady, który jest świętowany w kraju 1 lipca.

Autor:pp/kg

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: James Gabbert / Shutterstock.com