TVN24 | Świat

Chiny żądają od Kanady uwolnienia wiceprezes Huawei

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zażądało od rządu Kanady, by uwolniono tak szybko, jak to możliwe, przetrzymywaną w tym kraju wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou. Tego dnia w Vancouver rozpoczyna się proces ekstradycyjny Meng na wniosek władz USA.

Meng została zatrzymana w Kanadzie w 2018 roku na wniosek władz amerykańskich, które zarzucają jej między innymi łamanie sankcji USA nałożonych na Iran, kradzież technologii oraz oszustwa, w tym bankowe i elektroniczne. Po zatrzymaniu w grudniu 2018 roku i krótkim pobycie w areszcie Meng została zwolniona za kaucją i obecnie mieszka w jednym ze swoich domów w Vancouver.

Pekin, który już wielokrotnie apelował o uwolnienie Meng, od jej zatrzymania wywiera presję polityczną i gospodarczą na Ottawę. Po zatrzymaniu Meng Chiny zagroziły Kanadzie "poważnymi konsekwencjami", a wkrótce potem aresztowano Michaela Kovriga i Michaela Spavora - Kanadyjczyków, których Pekin podejrzewa o "działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu Chin". W ostatnich tygodniach Chiny informowały, że obu zostaną wytoczone procesy. Władze chińskie zdecydowały się wywierać także ekonomiczną presję na Kanadę, blokując import żywności z tego kraju.

Zależności Huawei z irańską spółką

Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości argumentuje w dokumentach przekazanych sądowi, że zarzuty stawiane Meng przez USA byłyby uznane za przestępstwa także w Kanadzie. Zarzuty dotyczą między innymi związków Huawei ze spółką Skycom Tech Co. Ltd w Teheranie. Chodzi o to, że Huawei miało w istocie kontrolować Skycom w latach 2007-2014, a o zależności irańskiej firmy świadczyć ma to, że jej pracownicy używali adresów mailowych Huawei, a jej konta bankowe były kontrolowane przez chińską firmę.

Inne zarzuty dotyczą wprowadzenia w błąd amerykańskiego banku HSBC, który obsługiwał Huawei w rozliczeniach międzynarodowych.

Prawnicy Meng będą wskazywali na polityczną motywację amerykańskich władz, przypomną też wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na temat Meng i Huawei, o tym, że mógłby włączyć się w sprawę, gdyby mogło to przyspieszyć zawarcie umowy handlowej z Chinami. Pierwszą fazę tego porozumienia USA podpisały z Chinami w środę.

Źródło: PAP

Autor:pp\mtom

Tagi:
Raporty: