Josep Borrell spotkał się z ukraińskimi żołnierzami szkolonymi w Brzegu. "Dziękuję Polsce"

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP
Błaszczak: w Polsce będzie misja UE zajmująca się szkoleniem Ukraińców
Błaszczak: w Polsce będzie misja UE zajmująca się szkoleniem Ukraińców
TVN24
TVN24Błaszczak: w Polsce będzie misja UE zajmująca się szkoleniem Ukraińców

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell złożył w piątek wizytę w Brzegu w województwie opolskim, gdzie powstała szkoleniowa misja Unii Europejskiej dla Ukraińców. - Dziękuję Polsce, polskiej armii i Polakom za pomoc w utworzeniu misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy - oświadczył szef unijnej dyplomacji.

Josep Borrell, który jest też wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, spotkał się w siedzibie 1. Pułku Saperów z żołnierzami biorącymi udział w misji szkoleniowej EUMAM oraz ze szkolonymi żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy.

Szef unijnej dyplomacji powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że rozmawiał wcześniej z Ukraińcami, którzy są szkoleni w misji Unii Europejskiej w Brzegu i "czuje wiele pokory po tym spotkaniu z żołnierzami, którzy szkolą się, by móc odeprzeć rosyjską agresję i bronić swej ziemi".

- Gdy spotkałem się z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim w Kijowie w kwietniu powiedziałem mu: nie potrzebujecie naszych słów (...), potrzebujecie naszego wsparcia w postaci sprzętu i szkoleń, broni i wyposażenia. I to właśnie robimy. (...) Dostarczamy broń i finansujemy jej zakup. I jesteśmy też tu, dostarczając wojskowe know-how - oświadczył Borrell.

Borrell o bezprecedensowym działaniu UE

Pomoc unijna dla Ukrainy i utworzenie misji szkoleniowej w Brzegu to "pod wieloma względami bezprecedensowe" działanie UE - zauważył szef dyplomacji.

Poinformował, że misja ta, której utworzenie kosztowało unijny budżet 100 mln euro, wyszkoli 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Ich instruktorami będą nie tylko oficerowie z krajów UE, ale również Brytyjczycy i Kanadyjczycy, a nienależąca do Wspólnoty Norwegia przeznaczy na tę misję 50 mln euro. Ponadto UE wyasygnuje 60 mln euro na broń, która będzie wykorzystana podczas szkoleń.

- Dziś wszyscy są zgodni co do tego, że ukraińska armia jest jedną z najlepszych armii świata. Opiera się rosyjskiej agresji w sposób, którego nikt się nie spodziewał i nie tylko opiera się - odpycha również rosyjską armię - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Unijna misja pomocy wojskowej dla Ukrainy

EUMAM (European Union Military Assistance Mission in Support of Ukraine) to unijna misja pomocy wojskowej dla Ukrainy utworzona 17 października 2022 roku. Jej dowódcą jest wiceadmirał Herve Blejean.

W czwartek Borrell wziął udział w odbywającym się w Łodzi szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przed posiedzeniem Rady Ministerialnej OBWE szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że UE przekaże dodatkowo ponad 1 mln euro na przeprowadzenie operacji rozminowania Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@JosepBorrellF

Pozostałe wiadomości