Joe Biden wrócił do Białego Domu. Skrytykował decyzję Rosji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent USA Joe Biden w nocy z środy na czwartek polskiego czasu wrócił do Waszyngtonu po wizycie w Polsce i Ukrainie. W wywiadzie dla stacji ABC News "dużym błędem" nazwał decyzję Moskwy o zawieszeniu swego udziału w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START.

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał w środę przed godziną 18 z lotniska Chopina w Warszawie. Amerykański przywódca przybył do Polski w poniedziałek wieczorem, po wcześniejszej wizycie w Kijowie.

Prezydent Biden zakończył wizytę w Polsce
Prezydent Biden zakończył wizytę w Polsce TVN24

Po godzinie 3 polskiego czasu w czwartek korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona przekazał, że Joe Biden jest już w Białym Domu w Waszyngtonie.

Biden o zawieszeniu przez Rosję udziału w traktacie New START: duży błąd

Wcześniej w wywiadzie dla stacji ABC News "dużym błędem" Biden nazwał decyzję Moskwy o zawieszeniu swego udziału w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START. - Niezbyt odpowiedzialny błąd - dodał amerykański przywódca.

Jednocześnie Joe Biden podkreślił, że nie odbiera tej decyzji jako sygnału, że Władimir Putin rozważa użycie broni jądrowej.

Putin ogłosił podczas wtorkowego wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START, zawartym w 2010 roku.

Władimir Putin zawiesił uczestnictwo Rosji w traktacie Nowy START >>>

Traktat New Start

New START ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym kraju. Limit rozmieszczonych rakiet i bombowców ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia na miejscu do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

W lutym bieżącego roku Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: tvn24.pl, PAP