TVN24 | Świat

Biden rozmawiał z Putinem i sekretarzem generalnym NATO

TVN24 | Świat

Autor:
js,
akw\mtom,
adso
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a także sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Biały Dom przekazał, że amerykański przywódca zapewnił Stoltenberga, iż Stany Zjednoczone są zaangażowane w Sojusz i zbiorową obronę.

Wśród tematów rozmowy amerykańskiego przywódcy z Władimirem Putinem - jak przekazał Biały Dom - był między innymi układ rozbrojeniowy Nowy START, Ukraina oraz cyberatak na amerykańskie instytucje.

Biden zaproponował, aby przedłużyć układ Nowy START o pięć lat. Traktat o kontroli zbrojeń, który wygasa 5 lutego tego roku, ogranicza oba kraje do rozmieszczenia nie więcej niż 1550 strategicznych głowic nuklearnych. Kreml w komunikacie wydanym we wtorkowy wieczór potwierdził, że Rosja i USA porozumiały się w sprawie przedłużenia umowy.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki relacjonowała ponadto, że Joe Biden wyraził "mocne wsparcie dla ukraińskiej suwerenności". Jak podaje AP, amerykański prezydent wyraził również zaniepokojenie aresztowaniem w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który został osadzony w moskiewskim areszcie Matrosskaja Tiszyna 18 stycznia, a którego dzień wcześniej zatrzymano na stołecznym lotnisku Szeremietiewo tuż po przylocie z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia bojowym środkiem trującym typu Nowiczok.

Biden wyraził ponadto zaniepokojenie cyberatakiem, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku. Jak pisze Agencja Reutera – o atak podejrzewani są Rosjanie. Według wstępnych ustaleń ataki dokonane zostały za pośrednictwem oprogramowania firmy Solar Winds, które jest używane przez ponad 18 tysięcy użytkowników na całym świecie, w tym rządowe agencje, prywatne firmy i inne organizacje. Amerykański prezydent wspomniał także o kwestiach ingerowania w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w USA – relacjonuje Reuter.

Amerykański przywódca zwrócił także uwagę na doniesienia, według których Rosjanie mieli płacić talibom za zabicie żołnierzy amerykańskich w Afganistanie.

"Prezydent Biden jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, które szkodzą nam lub naszym sojusznikom. Obaj prezydenci zgodzili się na utrzymanie przejrzystej i stałej komunikacji w przyszłości" – napisano w komunikacie Białego Domu.

Biden zapewnił Stoltenberga o zaangażowaniu USA w NATO 

We wtorek Biden rozmawiał także telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

- Prezydent Biden potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zbiorową obronę zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i podkreślił swoje zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego – relacjonowała rozmowę rzeczniczka Białego Domu.

Przywódca USA zapewnił w niej także o swojej intencji konsultowania i współdziałania z sojusznikami "w całym spektrum podzielanych obaw w sferze bezpieczeństwa, w tym dotyczących Afganistanu, Iraku oraz Rosji".

Autor:js, akw\mtom, adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: