"Kruchy rozejm" nie powstrzymuje walk. Ofensywa na północy Jemenu

Port Hudajda ma kluczowe znaczenie dla transportów pomocy zagranicznej dla Jemenu
Port Hudajda ma kluczowe znaczenie dla transportów pomocy zagranicznej dla Jemenu
Źródło: Google Earth
Rządzące na północy Jemenu ugrupowanie Hutich rozpoczęło w środę ofensywę w prowincji Al-Dżauf i skrytykowało Sudan za gotowość wysłania dodatkowych żołnierzy do Jemenu. Rozejm zawarty w strategicznym porcie Hudajda utrzymuje się mimo incydentów.

Celem kontrofensywy Hutich jest odbicie utraconych w ostatnim czasie na rzecz koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską terenów w prowincji Al-Dżauf, znajdującej się na północny wschód od stolicy kraju Sany. Tymczasem rozejm w strategicznym porcie Hudajda, który wszedł w życie o północy w nocy z poniedziałku na wtorek, określany jest przez ekspertów jako "kruchy".

Już chwilę po wejściu w życie zawieszenia broni doszło do intensywnych starć między Hutimi a wspieranymi przez Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie siłami rządowymi. Walki ucichły jednak po kilku godzinach.

Spór Hutich z Sudanem

W środę lider Hutich, Mohammed Ali al-Huti, skrytykował natomiast władze Sudanu, którym zarzucił "przeciwdziałanie przywróceniu pokoju i bezpieczeństwa w Jemenie". We wtorek sudański minister obrony gen. Awad Mohmammad bin Oaf wyraził gotowość zwiększenia sił sudańskich w Jemenie.

Sudan należy do koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, która dąży do zniszczenia Hutich i przywrócenia rządu Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, uważanego za legalny przez społeczność międzynarodową.

Lider Hutich przypomniał również, że prezydent Sudanu Omar al-Baszir jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutami terroryzmu i zbrodni przeciw ludzkości.

Wojna w Jemenie trwa od marca 2015 roku i doprowadziła do gigantycznej katastrofy humanitarnej w tym kraju. Na początku grudnia w Rimbo pod Sztokholmem doszło do rozmów pokojowych. Negocjacje, prowadzone pod auspicjami ONZ, trwały tydzień i doprowadziły do uzgodnienia rozejmu w Hudajdzie oraz wymiany jeńców.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Czytaj także: