Jedenastominutowy lot i szczęśliwe lądowanie. Jeff Bezos, jego brat, nestorka i najmłodszy astronauta już na Ziemi

Autor:
momo,
akw//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl, CNN

Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, odbył lot suborbitalny na pokładzie swojej rakiety New Shepard. Towarzyszyli mu brat Mark, pionierka lotów kosmicznych, 82-letnia Amerykanka Wallace "Wally" Funk oraz 18-letni student fizyki Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej. Po niespełna jedenastu minutach kapsuła wylądowała z powrotem na Ziemi.

JEFF BEZOS POLECIAŁ W KOSMOS. OBEJRZYJ TO JESZCZE RAZ W TVN24 GO

Media przypominają, że lot statku New Shepard firmy Blue Origin odbył się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, do czego doszło 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

Oprócz Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka świata, poleciał jego brat Mark oraz pionierka lotów kosmicznych, 82-letnia Wally Funk, która stała się najstarszą w historii uczestniczką lotu kosmicznego. Funk jest jedną z kobiet, które w latach 60. XX wieku przeszły szkolenie dla astronautów. W kosmos nie poleciała wtedy ze względu na płeć - do lotów kosmicznych dopuszczano wówczas tylko mężczyzn. Rekord pobił też Oliver Daemen - to 18-letni syn Joesa Daemena, prezesa Somerset Capital Partners. Został najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego.

Jeff Bezos i reszta załogi wrócili w dobrej kondycji

Rakieta wylądowała 7,5 minuty po starcie. Opadająca za pomocą spadochronu kapsuła z pasażerami powróciła po niecałych 11 minutach lotu. Autonomicznie sterowany pojazd zaliczył w ten sposób swoje 16. udane samodzielne lądowanie.

Wszyscy pasażerowie powrócili w dobrej kondycji. "Po bezpiecznym wylądowaniu na Ziemi można było usłyszeć od siedzącego w kapsule Jeffa Bezosa, że był to 'najlepszy dzień w historii'" - opisują dziennikarze CNN. Jak podają, Bezos powiedział do Wally Funk, że podróż była niesamowita, na co ta odpowiedziała: - Była!

Kosmiczny wyścig miliarderów

W kosmicznym wyścigu miliarderów Bezosa uprzedził 71-letni Richard Branson, który 11 lipca jako pierwszy miliarder poleciał w kosmos - był członkiem lotu testowego pojazdu VSS Unity (po angielsku - Jedność), przeprowadzonego przez jego firmę Virgin Galactic.

Przed startem Bransona przedstawiciele Blue Origin zwracali uwagę, że w odróżnieniu od lotu New Shepard, lot VSS Unity nie przekracza tak zwanej linii Karmana, jednej z umownych granic między atmosferą i przestrzenią kosmiczną, znajdującą się 100 km nad Ziemią. Linia Karmana uznawana jest przez NASA za granicę kosmosu, podczas gdy siły powietrzne USA granicę wyznaczają na poziomie 50 mil, tj. 80,46 km.

Branson po wylądowaniu rakiety New Shepard złożył Bezosowi oraz jego załodze gratulacje od siebie i całej ekipy Virgin Galactic. "Imponujące!" - napisał.

Elon Musk w rywalizacji miliarderów

W wyścigu o podbój kosmosu udział bierze także inny miliarder - Elon Musk. Jego firma SpaceX w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, a we wrześniu tego samego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.

Rywalizacja miliarderów stanowi przetarcie nowego szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób. Virgin Galactic ma zacząć komercyjne loty w przyszłym roku, po dokonaniu kolejnych trzech lotów testowych. Firma nie narzeka na brak zainteresowania, bo według doniesień swoje miejsca na pokładzie zarezerwowało - za kwotę ok. 250 tys. dolarów - już kilkuset chętnych.

Autor:momo, akw//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl, CNN

Pozostałe wiadomości