"Gość honorowy" poleci w kosmos z najbogatszym człowiekiem świata. "Nikt nie czekał dłużej"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

82-letnia Wally Funk ma polecieć 20 lipca w kosmos z Jeffem Bezosem - poinformowała firma Blue Origin. Funk zostanie dzięki temu najstarszą osobą, która kiedykolwiek przebywała w kosmosie.

82-latka należy do grona czterech pasażerów planowanego załogowego lotu firmy Blue Origin, zajmującej się turystyką kosmiczną. Poleci razem Jeffem Bezosem, jego bratem Markiem oraz zwycięzcą czerwcowej aukcji, który za 28 mln dol. kupił bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny statku kosmicznego New Shepard - jego nazwiska dotąd nie ujawniono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Nadszedł czas"

Jak podaje agencja AP, Blue Origin wybrało Funk, która nie zrobiła kariery astronautki przed kilkudziesięciu laty ze względu na płeć. Teraz poleci w kosmos jako "gość honorowy".

Funk jest jedną z kobiet z programu Mercury 13, które przeszły szkolenie dla astronautów w latach 60. XX wieku, ale nigdy nie udało im się dostać w kosmos lub nawet do korpusu astronautów NASA, ponieważ były kobietami. Wtedy wszyscy astronauci NASA byli wojskowymi pilotami doświadczalnymi i mężczyznami - wskazuje Associated Press.

W wieku 82 lat Funk zostanie najstarszą osobą, która wystartuje w kosmos. Pobije osiągnięcie nieżyjącego już Johna Glenna, który w wieku 77 lat znalazł się na pokładzie promu kosmicznego Discovery w 1998 roku.

"Nikt nie czekał dłużej" - napisał Bezos na Instagramie. "Nadszedł czas. Witamy w załodze, Wally. Jesteśmy podekscytowani, że polecisz z nami 20 lipca jako nasz gość honorowy" - dodał założyciel Blue Origin.

Podbój kosmosu - wznowiony wyścig

Pierwszy lot New Shepard będzie przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych. Statek przeszedł już testy bez udziału ludzi. New Shepard wzniesie się ok. 100 km nad Ziemię, a uczestnicy lotu przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości.

Bezos, obecnie najbogatszy człowiek na świecie, ściga się z innymi miliarderami - Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, którzy również rozwijają komercyjne loty kosmiczne. Już na początku lipca Branson może dołączyć do lotu testowego samolotu kosmicznego VSS Unity, rozwijanego przez jego firmę Virgin Galactic.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości