To będzie najmłodszy człowiek w kosmosie. Nastolatek poleci z Bezosem

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, BBC

Z najbogatszym człowiekiem świata - Jeffem Bezosem - w kosmos poleci 18-letni syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej - Oliver Daemen. Lot zaplanowany jest na 20 lipca - podała firma Blue Origin. Nastolatek będzie najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego. Transmisja z tego wydarzenia w TVN24 GO.

18-latek weźmie udział w zaplanowanym na 20 lipca locie w zamian za anonimową osobę, która wcześniej kupiła bilet za 28 mln dolarów na aukcji internetowej. Nie może ona uczestniczyć w najbliższym locie ze względu na "uprzednie zobowiązania", ale - jak zapewniła firma Bezosa - pasażer "postanowił uczestniczyć w innym locie w przyszłości". W internecie w TVN24 GO obejrzysz transmisję z lotu Blue Origin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Początek komercjalnej działalności"

Oliver Daemen ukończył w zeszłym roku liceum i ma licencję pilota. Blue Origin przekazała w komunikacie, że od dzieciństwa fascynuje go kosmos i rakiety kosmiczne. Studiuje fizykę i zarządzanie nowymi technologiami na Uniwersytecie Utrechtu w Holandii.

Oliver jest synem prezesa Somerset Capital Partners - Joesa Daemena, który dzięki temu, że wylicytował drugą najwyższą kwotę, miał polecieć w drugą komercyjną podróż kosmiczną rakietą Blue Origin. Gdy okazało się, że wycofał się zwycięzca aukcji - zdecydował, że zamiast niego poleci syn - wyjaśnił portal telewizji BBC.

Zbliżający się lot "wyznacza początek komercjalnej działalności New Shepard", statku kosmicznego stworzonego przez Blue Origin - ogłosił szef firmy Bob Smith.

Oprócz Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka świata, w kosmos poleci jego brat Mark oraz pionierka lotów kosmicznych, 82-letnia Wally Funk, która będzie najstarszą w historii uczestniczką lotu w kosmos. Funk jest jedną z kobiet, które w latach 60. XX wieku przeszły szkolenie dla astronautów. W kosmos nie poleciała ze względu na płeć; do lotów kosmicznych dopuszczano wówczas tylko mężczyzn.

Media przypominają, że lot New Shepard odbędzie się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, które miało miejsce 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

W kosmicznym wyścigu miliarderów Bezosa uprzedził 71-letni Richard Branson, który 11 lipca jako pierwszy miliarder poleciał w kosmos - był członkiem lotu testowego pojazdu VSS Unity (po ang. Jedność), przeprowadzonego przez jego firmę Virgin Galactic.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Blue Origin, Twitter/Blue Origin

Pozostałe wiadomości