Jedna piąta Białorusinów nie wie, że w ich kraju stosuje się karę śmierci

Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących kary śmierci na Białorusi sxc.hu

Ponad 20 proc. mieszkańców Białorusi jest przekonanych, że kara śmierci w ich kraju nie jest stosowana – wynika z sondażu opublikowanego w związku z przypadającym w czwartek Światowym i Europejskim Dniem przeciwko Karze Śmierci.

Jedna dziesiąta Białorusinów uważa, że kara śmierci w ich kraju została już dawno zniesiona, 7 proc. – że od wielu lat nie jest stosowana, a 5,5 proc. - że w kraju obowiązuje na nią moratorium – wynika z sondażu, przeprowadzonego przez trzy organizacje, w tym Białoruski Komitet Helsiński i moskiewskie biuro Penal Reform. Badanie wykazało również, że 16,6 proc. ankietowanych opowiada się za natychmiastowym zniesieniem kary śmierci, 12,4 proc. – za moratorium, a 15,5 proc. – za stopniowym odchodzeniem od niej. Za utrzymaniem stosowania kary śmierci w obecnym zakresie opowiedziało się 36,2 proc. Białorusinów.

Jedyny taki kraj w Europie

Jednocześnie 73 proc. respondentów obawia się sądowych błędów. Ponad połowa ankietowanych (53,7 proc.) uważa, że dożywocie byłoby adekwatną alternatywą dla kary śmierci. Sondaż przeprowadzono na próbie 1 110 osób z różnych regionów kraju i w różnym wieku. Białoruś jest jedynym krajem europejskim, gdzie kara śmierci jest stosowana i wykonywana. Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci, gdyż w dalszym ciągu są one klasyfikowane jako tajemnica państwowa.

Kilka przypadków rocznie

W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia. Według danych przytoczonych w czwartek przez Radio Swaboda, w 2010 r. wykonano na Białorusi 3 wyroki śmierci, a w 2011 i 2012 r. – po dwa. W czerwcu przeciwko karze śmierci wystąpił zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita miński i słucki Filaret, uznając ją za grzech zabójstwa.

Autor: /jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu