Świat

Japońskie wojsko w stanie gotowości. Obawiają się musudana

Świat

NATOJapoński niszczyciel rakietowy JS Kirishima

Japonia postawiła w poniedziałek swe siły zbrojne w stan gotowości w związku z możliwością odpalenia rakiety balistycznej przez Koreę Północną - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK.

Załogi niszczycieli i baterii systemu obrony przeciwrakietowej Patriot mają być - według NHK - gotowe do zestrzelenia każdego pocisku zmierzającego w stronę Japonii.

Agencja Reutera odnotowuje, że rzecznik japońskiego resortu obrony odmówił poinformowania, czy taki rozkaz został wydany. Nieoficjalnie agencja uzyskała jednak takie potwierdzenie od przedstawiciela rządu.

Także ministerstwo obrony Korei Południowej potwierdziło, że zaobserwowało w Korei Północnej prawdopodobne przygotowania do wystrzelenia rakiety. Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap dodała, że władze w Seulu sądzą, iż będzie to rakieta średniego zasięgu typu Musudan.

Japonia postawiła swoje jednostki obrony przeciwrakietowej w stan gotowości już co najmniej dwukrotnie w tym roku, za każdym razem w związku z aktywnością Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie

Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie od testu bomby wodorowej przeprowadzonego przez Pjongjang na początku stycznia, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ odpowiedziała zaostrzeniem sankcji wobec kraju. W lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Według Seulu Pjongjang wystrzelił też w marcu i kwietniu kilka pocisków bliskiego zasięgu.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang, najbardziej izolowany kraj świata, nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: public domain | US Navy