Japoński Sąd Najwyższy w Sapporo orzekł w czwartek, że brak prawnego uznania małżeństw osób tej samej płci jest niezgodny z konstytucją. To szóste orzeczenie japońskiego sądu w sprawach wniesionych przez osoby LGBTQ od 2019 roku, gdy rozpoczęto kampanię "wolność małżeństwa dla wszystkich". Jednocześnie pierwsze tego typu rozstrzygnięcie na poziomie Sądu Najwyższego.
Jak podaje BBC japoński Sąd Najwyższy w Sapporo orzekł w czwartek, że „życie zgodnie ze swoją tożsamością płciową i orientacją seksualną jest niezbywalnym prawem zakorzenionym w ważnych interesach jednostki”.
Od 2019 r. toczyło się w Japonii co najmniej sześć spraw sądowych kwestionujących zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych. W wyrokach jakie zapadały na poziomie sądów okręgowych sędziowie potwierdzali brak takich regulacji, nie zdecydowali się jednak na przyznanie osobom LGBTQ praw przysługujących parom heteroseksualnym np. do dziedziczenia po partnerze.
Orzeczenie Sądu Najwyższego w Sapporo, jest pierwszym rozstrzygnięciem jakie zapadło na najwyższym poziomie japońskiego sądownictwa. Sędziowie wezwali w nim konserwatywny rząd premiera Fumio Kishidy do zmian w tym zakresie.
Równolegle do orzeczenia sądu w Sapporo zapadł także wyrok w podobnej sprawie przed sądem okręgowym w Tokio.
"Przyznanie parom tej samej płci równego dostępu do systemu małżeńskiego wymaga ostrożnego rozważenia" – orzekł stołeczny sąd. Japońscy sędziowie dodali jednak, że obecnie w Japonii sytuacja w tym zakresie jest "niezgodna z konstytucją".
Większość Japończyków "za"
Przeprowadzone przed rokiem badania Pew Research Center wykazały, że około 74 procent Japończyków popiera małżeństwa osób tej samej płci, zaś przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 24 procent ankietowanych.
Sytuacja ma się jednak inaczej wśród parlamentarzystów z rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, wśród których zaledwie 11 procetnt opowiada się za równością małżeńską - przypomniała Nikkei.
Źródło: PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Hinochika/Shutterstock