TVN24 | Świat

Wynurzał się i uderzył w statek. Wypadek okrętu podwodnego "wyjątkowo godny pożałowania"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP, South China Morning Post, CNN

Główny sekretarz rządu Japonii Katsunobu Kato potwierdził, że w poniedziałek japoński okręt podwodny zderzył się ze statkiem handlowym. Minister obrony Nobuo Kishi powiedział dziennikarzom, że zderzenie było "wyjątkowo godne pożałowania".

Okręt zderzył się ze statkiem handlowym w czasie wynurzania – podała japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na Siły Samoobrony, czyli de facto japońskie siły zbrojne. Główny sekretarz rządu Japonii Katsunobu Kato oświadczył na konferencji prasowej, że do zderzenia doszło w pobliżu prefektury Kochi. Zapewnił, że statek komercyjny nie ucierpiał w wyniku kolizji. Obrażenia odniosło trzech członków załogi okrętu podwodnego japońskiej marynarki wojennej.

Uszkodzony maszt

Okręt podwodny Soryu o długości 84 metrów wynurzał się około 27 mil morskich (50 km) na południe od przylądka Ashizuri południowo-zachodniej japońskiej wyspy Shikoku, kiedy otarł się o kadłub statku handlowego - podano w oświadczeniu Sił Samoobrony.

Maszt okrętu podwodnego został nieznacznie uszkodzony, ale jednostka była w stanie samodzielnie płynąć.

Marynarka wojenna nie podała informacji na temat statku handlowego, ale telewizja publiczna NHK poinformowała, że był to masowiec Ocean Artemis zarejestrowany w Hongkongu. Transportował 90 000 ton żelaza do Okayama w zachodniej Japonii z chińskiego portu Qingdao, który opuścił z 21 chińskimi członkami załogi w zeszły piątek.

Dwa dochodzenia

Minister obrony Nobuo Kishi powiedział dziennikarzom, że zderzenie było "wyjątkowo godne pożałowania". Dodał, że okręt podwodny chwilowo utracił sygnały komunikacyjne z powodu uszkodzenia masztu antenowego.

Statek komercyjny odpłynął, ale później przekazał japońskim funkcjonariuszom straży przybrzeżnej, że nie odniósł żadnych uszkodzeń, a jego załoga nawet nie odczuła uderzenia - poinformował Kishi.

Japońska straż przybrzeżna oświadczyła, że rozpocznie dochodzenie, a Japońska Rada Bezpieczeństwa Transportu oświadczyła, że rozpoczęła własne śledztwo.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP, South China Morning Post, CNN