Konduktorzy dostaną "pancerne" parasolki. Mają chronić przed napastnikami

Źródło:
PAP, Independent
Japonia. Transport publiczny w Tokio
Japonia. Transport publiczny w TokioReuters Archive
wideo 2/2
Japonia. Transport publiczny w TokioReuters Archive

Japońscy konduktorzy w ponad 600 pociągach zostaną wyposażeni w specjalne parasolki z materiału odpornego na cięcie. Ma to związek z niedawnymi incydentami na kolei, w tym atakami nożowników.

Jak informuje w środę portal "Japan News", konduktorzy 600 pociągów w Japonii zostaną wyposażeni w "pancerne" parasolki, których przeznaczeniem będzie ochrona pasażerów i obsługi kolei West Japan Railway Co. przed nożownikami. Pomysł ten ma związek z głośnymi incydentami, do których w ostatnim czasie dochodziło na kolei. W jednym z nich, w lipcu zeszłego roku, 37-letni nożownik ranił trzech pasażerów pociągu w Osace.

ZOBACZ TEŻ: Martwy pasażer jechał pociągiem przez 12 godzin. "Nikt nie zauważył niczego niepokojącego"

Parasolki do ochrony przed napastnikami

"Japan News" opisuje, że do stworzenia parasolek wykorzystano specjalną, odporną na cięcie, półprzejrzystą tkaninę. Dzięki temu broniąca się osoba widzi ruchy napastnika i może celniej zasłaniać się taką nietypową tarczą. Parasolki są lekkie, a po rozpięciu ich średnica przekracza metr. Będą też łatwiejsze w użyciu niż będące wcześniej na wyposażeniu pociągów tarcze, kamizelki czy rękawice odporne na cięcie. Przedstawiciel firmy produkującej parasolki powiedział portalowi NDTV, że nowa tarcza jest lekka i łatwiejsza w obsłudze dla kobiet pracujących jako konduktorki.

Parasolka jest zaprojektowana tak, by można było jej używać jak tarczy. W momencie otwarcia ma ok. 20 cm więcej długości niż standardowa parasolka, co pozwala na zwiększenie dystansu od potencjalnego napastnika. Ma to także umożliwić osobom znajdującym się bezpośrednio za parasolką osłonę i chwilę na ucieczkę w bezpieczne miejsce. Parasolki trafią już w listopadzie do pociągów kursujących w regionie Kinki, w którym znajduje się m.in. Osaka i Kioto.

Choć w Japonii przestępstwa z użyciem przemocy są rzadkością, przypadki ataków z użyciem noża skłoniły operatorów pociągów do zaostrzenia środków bezpieczeństwa, np. zainstalowania większej liczby kamer i przeprowadzania szkoleń, przypomina "Japan News".

ZOBACZ TEŻ: 40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: PAP, Independent

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock