Potężny okręt przybył do Japonii. Londyn chce zacieśnić współpracę wojskową


Brytyjski okręt desantowy HMS Albion w piątek zacumował w porcie w Tokio. Wizyta największego brytyjskiego okrętu w Japonii, pierwsza taka od 26 lat, jest kolejnym dowodem zainteresowania Londynu wzmacnianiem swoich wpływów w Azji Wschodniej, a także rosnącej współpracy wojskowej Wielkiej Brytanii i Japonii.

HMS Albion o wyporności 22 tysięcy ton ostatnio odwiedził port w Yokosuce, a także patrolował wody wokół Korei Północnej w ramach operacji wymuszania przestrzegania nałożonych na to państwo sankcji ONZ.

Brytyjczycy w Azji Wschodniej

Jednostka w kolejnych dniach weźmie udział w szeregu pokazów w Japonii, a oddział 120 znajdujących się na jego pokładzie żołnierzy piechoty morskiej - we wspólnych ćwiczeniach z podobną formacją japońską.

Dowódca jednostki kpt. Tim Neild podkreślił, że wizyta okrętu jest częścią znacznie szerszego zaangażowania Royal Navy w Azji i na Pacyfiku. Wielka Brytania, zwłaszcza w obliczu występowania z Unii Europejskiej, w rosnącym stopniu stara się angażować w tym kluczowym dla światowego handlu i bezpieczeństwa regionie.

Myśliwce i rakiety

Brytyjczycy coraz szerzej angażują się zwłaszcza we współpracę wojskową z Japończykami, nie tylko pomiędzy flotami. Niewykluczone, że wspólnie zbudują nowy supermyśliwiec - maszynę szóstej generacji, a więc potencjalnego następcę wprowadzanych dopiero na świecie do użytku maszyn piątej generacji takich jak m.in. amerykański F-35.

Brytyjczycy w połowie lipca zaprezentowali już makietę maszyny o nazwie Tempest, której głównym producentem ma być brytyjski gigant zbrojeniowy BAE Systems przy współpracy z brytyjskim Rolls-Roycem, włoskim Leonardo i wielonarodowym MBDA.

Przy tej okazji japoński minister obrony Itsunori Onodera potwierdził, że Japonia i Wielka Brytania "wymieniają się opiniami" na temat projektu tego myśliwca, zwracając także uwagę, że Londyn wciąż "szuka zagranicznych partnerów", którzy mogliby włączyć się w jego realizację.

Zagranicznych partnerów szuka obecnie także Japonia, która niezależnie rozpoczęła własne prace nad nowym myśliwcem o roboczej nazwie F-3.

Makieta potencjalnego myśliwca TempestUK Gov

Wielka Brytania i Japonia, przy współpracy europejskich partnerów, wspólnie pracują już nad nowymi rakietami klasy powietrze-powietrze (JNAAM). Prototyp pocisków, które według zapowiedzi mają być nowocześniejsze nawet od tego typu pocisków amerykańskich, jest spodziewany przed końcem 2018 roku.

Autor: mm/adso / Źródło: Reuters, The Diplomat, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: L14 HMS Albion/wiki CC BY 2.0