Japoński sąd: zakaz małżeństw homoseksualnych narusza konstytucję

Źródło:
PAP

Niepozwalanie parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw jest niezgodne z konstytucją - orzekł sąd w Sapporo. Japońscy aktywiści LGBT postrzegają ten przełomowy wyrok jako ważny krok w kierunku zmiany obowiązującego prawa.

Według japońskiego prawa, małżeństwo powinno opierać się na "obopólnej zgodzie obu płci", co obecnie jest interpretowane jako zgoda na zawieranie małżeństw tylko między kobietą i mężczyzną - podała Associated Press.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Sąd okręgowy w Sapporo orzekł w środę, że orientacja seksualna, podobnie jak rasa czy płeć, nie jest kwestią indywidualnych wyborów, dlatego odmawianie parom homoseksualnym przywilejów nadawanych parom heteroseksualnym jest nieuzasadnione - przekazała agencja Associated Press. Sędzia Tomoko Takebe powiedział w uzasadnieniu wyroku, że brak zgody na małżeństwa jednopłciowe narusza 14. artykuł japońskiej konstytucji, który zabrania dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, pochodzenie czy pozycję społeczną.

Ważny krok w kierunku zmiany obowiązującego prawa

Pozew w sądzie w Sapporo został złożony przez dwie pary gejów i jedną parę lesbijek, które domagały się również wypłacenia od rządu odszkodowania za cierpienie wywołane niemożnością zawarcia legalnego małżeństwa. Sąd odrzucił jednak to żądanie.

Precedensowy wyrok jest postrzegany jako duży sukces zwolenników małżeństw jednopłciowych, który może wpłynąć na podobne procesy toczące się przed sądami w Tokio, Osace, Fukuoce i Nagoi.

Japonia jest jedynym państwem grupy G7 bez regulacji prawnych dotyczących związków jednopłciowych. Wyrok nie legalizuje takich małżeństw, ale japońscy aktywiści LGBT postrzegają go jako ważny krok w kierunku zmiany obowiązującego prawa - podkreśliła agencja Reutera.

Straty w gospodarce

W Japonii, która na tle innych państw azjatyckich ma i tak dość liberalne prawodawstwo, wzrasta wsparcie dla społeczności LGBTQ, ale w tym konserwatywnym społeczeństwie jej przedstawiciele są wciąż dyskryminowani - oceniają zachodnie agencje. Partnerzy w związkach jednopłciowych nie mogą nawzajem dziedziczyć swoich majątków i nie mają praw rodzicielskich wobec dzieci swoich partnerów.

Niektóre środowiska biznesowe w Japonii zaznaczają, że na braku regulacji małżeństw jednopłciowych traci też gospodarka, ponieważ kraj ma trudności z przyciągnięciem wysoko wykwalifikowanych pracowników na konkurencyjnym międzynarodowym rynku pracy. - Wszystkie inne rozwinięte państwa mają takie regulacje, więc konkurencyjność Japonii będzie spadała - powiedział agencji Reutera Masa Yanagisawa, jeden z dyrektorów japońskiego oddziału Goldman Sachs i członek grupy "małżeństwo dla wszystkich w Japonii". 

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP