Japończycy oddali hołd ofiarom z Hiroszimy


Dzisiaj mija 71. rocznica zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na japońskie miasto Hiroszima. W wyniku eksplozji i promieniowania życie straciło ponad 160 tysięcy osób, a ci którzy ocaleli przez lata odczuwali skutki tego ataku. Zniszczona została też niemal cała zabudowa Hiroszimy.

Podczas uroczystych obchodów tej rocznicy burmistrz miasta i premier Japonii przypomnieli majową wizytę prezydenta Obamy w Hiroszimie i jego apel o atomowe rozbrojenie.

- Prezydent Obama, który w maju odwiedził Hiroszimę, jako urzędujący prezydent kraju, który kiedyś zrzucił bombę atomową, zaapelował do wszystkich krajów posiadających broń nuklearną, żeby miały odwagę uciec od logiki strachu i dążyły do świata bez broni atomowej - podkreślił burmistrz Hiroszimy, Kazumi Matsui.

W podobnym tonie przemawiał premier Japonii, Shinzo Abe. - Prezydent jedynego kraju, który użył broni nuklearnej, zobaczył w rzeczywistości straty jakie ta broń wyrządziła. Przed ofiarami tego ataku obiecał dążyć do świata wolnego od broni nuklearnej i przekonywać do tego inne kraje - stwierdził Abe.

- Hiroszima i Nagasaki do dzisiaj pozostaje traumą Japończyków. Pojawiają się dążenia, żeby Amerykanie przeprosili. Oczekiwano tego podczas majowej wizyty prezydenta Obamy, chociaż nikt nie spodziewał się, że amerykański prezydent coś takiego zrobi - komentował Paweł Behrendt z Centrum Studiów Polska-Azja w programie "Wstajesz i weekend" TVN24. - Odczucie na własnej skórze ataku broni atomowej Japończycy przytaczają na wielu forach i kraj jest aktywny we wszystkich ruchach antyatomowych - dodał.

Pierwsze zrzucenie bomby atomowej w historii ludzkości

6 sierpnia 1945 roku, amerykańska superforteca B-29 zrzuciła na japońskie miasto Hiroszima pierwszą z dwóch użytych dotąd bojowo bomb atomowych, otwierając w dziejach międzyludzkich konfliktów erę nuklearną.

Wybuch był równoważny z detonacją 16 tysięcy ton (16 kiloton) trotylu, ale w przeciwieństwie do eksplozji chemicznej towarzyszyło mu dodatkowo zabójcze promieniowanie jonizujące.

Według różnych japońskich szacunków sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon od 90 do 166 tysięcy mieszkańców Hiroszimy, przy czym około połowa tych osób zginęła 6 sierpnia.

Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki
Atak atomowy na Hiroszimę i NagasakiUS Navy | National Archive

Autor: tmw/ja / Źródło: tvn24