TVN24 | Świat

Senator podejrzany o zabójstwo prezydenta Haiti zatrzymany

TVN24 | Świat

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Jak przekazał rzecznik jamajskiej policji Dennis Brooks, byłego haitańskiego senatora aresztowano w piątek. Przedstawiciel służb odmówił komentarza, czy operacja zatrzymania była powiązana ze śledztwem prowadzonym przez amerykańskie FBI. Nie wiadomo także, czy do aresztowania doszło na terytorium Jamajki.

Policja jamajska poinformowała w sobotę o zatrzymaniu głównego podejrzanego w sprawie ubiegłorocznego zabójstwa prezydenta Haiti Jovenela Moise. Zatrzymany to były haitański senator John Joel Joseph.

Od dnia morderstwa prezydenta władze Haiti zatrzymały szereg osób, jednak nikomu nie postawiono dotychczas oficjalnych zarzutów - pisze agencja Reutera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prezydent Haiti zamordowany

Prezydent Haiti Jovenel Moise został zamordowany 7 lipca 2021 roku w swojej rezydencji niedaleko stolicy kraju Port-au-Prince przez nieznanych dotąd sprawców.

Jego żona została ranna w ataku. Dotychczas aresztowano kilkadziesiąt osób powiązanych z zabójstwem. Wśród nich znalazło się kilkunastu kolumbijskich najemników oraz kilku haitańskich policjantów. Władze Kolumbii oświadczyły, że większość ich byłych żołnierzy nie zdawała sobie sprawy, do jakiego rodzaju operacji zostali wynajęci.

Na początku stycznia, podczas święta niepodległości Haiti, zamachowcy podjęli nieudaną próbę zabójstwa premiera kraju Ariela Henry'ego. "Dzisiaj naszymi wrogami, wrogami Haitańczyków, są terroryści, którzy nie wahają się użyć przemocy, aby zabijać i porywać ludzi, odbierać im wolność, gwałcić. I robią to wszystko dla pieniędzy" - podkreślił premier w oświadczeniu udostępnionym w niedzielę na Twitterze.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images