Świat

Jak zginął Kaddafi? HRW: 66 przybocznych stracono w hotelu

Świat


Organizacja praw człowieka Human Rights Watch zebrała dane, które wskazują, że po schwytaniu Muammara Kaddafiego w 2011 roku libijscy powstańcy dokonali egzekucji kilkudziesięciu osób z konwoju dyktatora. Środowy raport opisuje też śmierć samego Kaddafiego.

Kaddafi zginął 20 października 2011 roku po 40 latach sprawowania władzy w Libii.

Z ustaleń HRW wynika, że powstańcy z Misraty pojmali i rozbroili konwój Kaddafiego, jego ludzi brutalnie pobili, a następnie przeprowadzili egzekucję. Co najmniej 66 osób z otoczenia Kaddafiego zostało zabitych w hotelu Mahari w Syrcie.

HRW powołuje się na nagrania, które powstańcy zrobili telefonami komórkowymi, rozmowy z ich dowódcami, a także z tymi ludźmi z konwoju Kaddafiego, którzy uszli z życiem.

Raport dotyczy też ostatnich godzin Kaddafiego. On i jego syn Mu'tasim zostali schwytani w Syrcie i zginęli, gdy znajdowali się w rękach powstańców, a ich ciała wystawiono na widok publiczny w Misracie.

"Nasze ustalenia podają w wątpliwość twierdzenia władz libijskich, że Muammar Kaddafi zginął w wymianie ognia, a nie po schwytaniu" - powiedział Peter Bouckaert z HRW. "Wydaje się, że Mu'tasim Kadafi, który był ranny, został zabrany (przez milicje opozycyjne) do Misraty i tam zabity" - wskazał Bouckaert. HRW ocenia również, że nowe władze Libii niewiele zrobiły, by zbadać okoliczności śmierci dyktatora.

PRZECZYTAJ RAPORT HRW

Autor: mtom / Źródło: PAP