Izrael: znaleziono ciała uprowadzonych nastolatków


Izraelskie media poinformowały w poniedziałek o znalezieniu ciał trzech młodych Izraelczyków, którzy zaginęli 12 czerwca na Zachodnim Brzegu Jordanu. Władze Izraela o porwanie młodych mężczyzn oskarżały radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas.

Izraelski wiceminister obrony Danny Danon potwierdził w poniedziałek informację o odnalezieniu ciał trzech młodych Izraelczyków. O zabójstwo oskarżył palestyński Hamas.

Danon w oświadczeniu zapewnił, że Izrael zlikwiduje ten palestyński ruch. Rzecznik Hamasu w Gazie, Sami Abu Zuhri, ostrzegł Izrael, że eskalacja lub wojna sprawią, iż dla Izraela "otworzą się wrota piekieł".

Według mediów premier Benjamin Netanjahu zwołał gabinet bezpieczeństwa. W skład gabinetu wchodzą najważniejsi ministrowie. Tematem spotkania mają być "decydujące wydarzenia" dotyczące sprawy uprowadzonych nastolatków - podała izraelska telewizja.

Porwani podczas łapania autostopa

Dwaj 16-latkowie i 19-latek zaginęli 12 czerwca wieczorem, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon, grupy osiedli żydowskich położonych między Betlejem a Hebronem, na południu Zachodniego Brzegu. Trójka nastolatków wracała ze szkół talmudycznych i próbowała dotrzeć do Jerozolimy. Jeden z chłopców miał obywatelstwo amerykańskie.

Zwłoki odnaleziono niedaleko od drogi, na której młodych Izraelczyków widziano po raz ostatni. Jak powiedział rzecznik armii Peter Lerner, młodzi Izraelczycy najpewniej zostali zastrzeleni wkrótce po uprowadzeniu. - Byli pod stertą kamieni, w szczerym polu - dodał.

Kilkuset aresztowanych

W ciągu ostatnich tygodni Izrael wprowadził duże siły na Zachodni Brzeg w ramach operacji poszukiwania trzech uprowadzonych nastolatków. Od początku operacji poszukiwawczej wojsko izraelskie zabiło pięciu Palestyńczyków, zatrzymało 420 osób, w tym 305 członków Hamasu, oraz przeszukało 2,2 tys. budynków. Izrael winą za uprowadzenie chłopców obarcza radykalne ugrupowanie Hamas, które w przeszłości wielokrotnie nawoływało do zlikwidowania państwa żydowskiego.

Hamas do tej pory ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył informacjom na temat swojego udziału w uprowadzeniu młodych Izraelczyków.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości