Władze Izraela postanowiły w czwartek zawiesić negocjacje pokojowe z Palestyńczykami po podpisaniu w środę przez organizacje palestyńskie - radykalny Hamas i umiarkowany Fatah - umowy dotyczącej utworzenia rządu jedności narodowej - podały izraelskie media.
Izraelski gabinet bezpieczeństwa po sześciogodzinnych obradach postanowił zawiesić rozmowy z Palestyńczykami - głoszą doniesienia prasowe, których nie potwierdził ani nie skomentował rzecznik premiera Benjamina Netanjahu. Według izraelskich mediów w związku z porozumieniem Fatah-Hamas gabinet bezpieczeństwa ma też nałożyć sankcje gospodarcze na Autonomię Palestyńską.
Porozumienie Fatahu i Hamasu
W środę Fatah i Hamas, które ze sobą rywalizują, osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego rządu przejściowego i nowych wyborów. Tego samego dnia władze Izraela odwołały planowaną na wieczór sesję negocjacji pokojowych z Palestyńczykami.
Na oświadczenie Izraela zareagował w środę prezydent Autonomii Palestyńskiej, należący do Fatahu Mahmud Abbas. Oświadczył, że zawarcie porozumienia z Hamasem nie stoi w sprzeczności z rozmowami pokojowymi z Izraelem. Według Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), rząd ma być utworzony w ciągu pięciu tygodni, a wybory prezydenckie i parlamentarne powinny się odbyć w ciągu sześciu miesięcy. Fatah jest największą z frakcji współtworzących OWP. Nowy rząd ma się składać z "niezależnych ekspertów". Podobne porozumienia między islamistycznym Hamasem i uważanym za umiarkowany Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie.
Rosnące napięcie
Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów, domagając się kontynuowania rozmów pokojowych po pierwotnie wyznaczonym terminie ich zakończenia - 29 kwietnia.
Na początku kwietnia Netanjahu nakazał wstrzymanie wszystkich kontaktów na wysokim szczeblu z władzami Autonomii Palestyńskiej, z wyjątkiem kwestii bezpieczeństwa, z powodu "poważnego naruszenia przez Palestyńczyków zobowiązań wynikających z rozmów pokojowych". Ze względu na zamachy na Izraelczyków, Hamas uważany jest przez Izrael i USA oraz inne państwa za organizację terrorystyczną. Kierowana przez Abbasa Autonomia Palestyńska sprawuje władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 r. po krwawych walkach z Fatahem.
Autor: kg//rzw/kwoj / Źródło: PAP