Będą trzecie wybory w Izraelu w ciągu roku

Świat


W czwartek nad ranem, po kolejnym fiasku utworzenia rządu, parlament Izraela podjął decyzję o samorozwiązaniu. Nowe wybory parlamentarne odbędą się 2 marca 2020 roku. Będzie to trzecie głosowanie w Izraelu w ciągu niespełna roku.

W środę tuż przed północą minął ostateczny termin na utworzenie koalicji rządowej po wrześniowych wyborach. Już w czwartek Kneset przyjął ustawę o samorozwiązaniu.

Wybory z 17 września wygrał centrolewicowy sojusz Benny'ego Ganca Niebiesko-Biali, zdobywając 33 mandaty w 120-miejscowym Knesecie, a centroprawicowy Likud Benjamina Netanjahu wywalczył 32 mandaty.

Polityczny impas

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył 23 października Gancowi, byłemu szefowi sztabu generalnego izraelskiej armii, misję utworzenia gabinetu. Ten jednak nie zdołał sformować koalicyjnego rządu. Fiaskiem zakończyła się także podjęta przez premiera Benjamina Netanjahu próba nakłonienia swego politycznego rywala, Benny'ego Ganca, do utworzenia rządu jedności.

Na Netanjahu ciążą zarzuty w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia zaufania i defraudacji. Grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudacje i nadużycie zaufania.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP