Negocjują zawieszenie broni. Netanjahu: ofensywa w Rafah może zostać nieco opóźniona

Źródło:
PAP
"W Jerozolimie są dzielnice, które znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą Izraela"
"W Jerozolimie są dzielnice, które znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą Izraela"
TVN24
"W Jerozolimie są dzielnice, które znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą Izraela"TVN24

Izraelska ofensywa wojskowa w Rafah może zostać "nieco opóźniona", jeśli osiągnięte zostanie porozumienie w sprawie tygodniowego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem - powiedział w niedzielę izraelski premier Benjamin Netanjahu.

- Niezależnie od porozumienia i tak to zrobimy - powiedział Netanjahu stacji CBS i podkreślił, że Izrael wygra w Rafah w ciągu kilku tygodni. - Kiedy rozpoczniemy operację w Rafah, intensywna faza walk zajmie tygodnie. Nie miesiące - stwierdził.

Negocjacje w toku

Netanjahu przyznał, że negocjacje dotyczące porozumienia z Hamasem są w toku, ale nie podał żadnych szczegółów. Potwierdził jednak tym samym doniesienia egipskiej telewizji, że w niedzielę w Katarze wznowiono rozmowy na szczeblu eksperckim, których celem jest doprowadzenie do zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników, przetrzymywanych przez Hamas, w zamian za Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.

Benjamin NetanjahuFlorian Gaertner/Photothek/Getty Images

Jak pisze agencja AFP, w niedzielę w Rafah wojsko izraelskie przeprowadziło kolejne bombardowania, a w zrujnowanym mieście Chan Junus dochodziło do zaciętych walk. Ministerstwo zdrowia Hamasu podało, że w ciągu minionych 24 godzin na terytorium Palestyny zginęło 86 osób.

Przedstawili plan ewakuacji

Biuro premiera Izraela poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek, że izraelska armia przedstawiła Gabinetowi Wojennemu plan ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej ze stref działań wojennych w Rafah oraz swoją strategię operacyjną na przyszłość.

Armia "przedstawiła Gabinetowi Wojennemu plan ewakuacji ludności z obszarów walk w Strefie Gazy wraz z nadchodzącym planem operacyjnym" – napisano w komunikacie, cytowanym przez portal Times of Israel.

Ponadto biuro Netanjahu podało, że rząd Izraela zatwierdził zapewnienie pomocy humanitarnej dla południowej Strefy Gazy "w sposób, który zapobiegnie grabieżom, które miały miejsce na północy Strefy Gazy i na innych obszarach".

Organizacje humanitarne ostrzegają przed katastrofą w Rafah w przypadku izraelskiej ofensywy w tym mieście, a Stany Zjednoczone ostrzegły, że Izrael musi unikać krzywdzenia ludności cywilnej. Pod naciskiem Waszyngtonu przywódcy polityczni i wojskowi Izraela oświadczyli, że operacja nie rozpocznie się, dopóki nie zostanie zapewnione bezpieczeństwo osób niewalczących.

Autorka/Autor:pqv//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Florian Gaertner/Photothek/Getty Images