Izba Gmin poparła ustawę o Brexicie

Londyn opublikował "białą księgę"  Brexitu. Wyjście z Unii na 77 stronach
Londyn opublikował "białą księgę" Brexitu. Wyjście z Unii na 77 stronach
tvn24
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE rząd Theresy May rozpisał na 77 stronach dokumenty (materiał "Faktów po południu" z 2 lutego)tvn24

Brytyjska Izba Gmin poparła w trzecim czytaniu rządowy projekt upoważniający premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Dokument zostanie skierowany do dalszych prac w Izbie Lordów.

Za rządowym wnioskiem zagłosowało 494 posłów, głównie rządzącej Partii Konserwatywnej i część deputowanych głównej partii opozycyjnej, Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem, który wprowadził dyscyplinę partyjną w szeregach swojego ugrupowania, domagając się wspólnego głosowania z rządem za rozpoczęciem procedury wyjścia z Unii Europejskiej.

Przeciwko Brexitowi zagłosowało 122 posłów, w tym przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów, a także część polityków Partii Pracy, w tym kilkoro członków gabinetu cieni, którzy wyłamali się z instrukcji Corbyna.

Deputowani poparli ustawę pomimo tego, że zdecydowana większość z nich w ubiegłorocznym referendum opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Teraz jednak zdecydowali się oni zagłosować zgodnie z wyrażoną w ubiegłym roku wolą wyborców. 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem wspólnoty.

"Byliśmy dzisiaj świadkami historycznego głosowania: udzielenia poparcia większości dla rozpoczęcia negocjacji dotyczących naszego wyjścia z Unii Europejskiej i nowego, silnego partnerstwa z państwami członkowskimi" - napisał w wydanym po głosowaniach oświadczeniu minister ds. Brexitu David Davis.

"Teraz nadszedł czas, abyśmy wszyscy - niezależnie od tego, jak głosowaliśmy w referendum - zjednoczyli się w staraniu, aby to ważne zadanie zakończyło się sukcesem dla naszego kraju" - podkreślił Davis.

Wszystkie poprawki odrzucone

W trwających we wtorek i środę pracach na poziomie komisji legislacyjnej posłowie odrzucili wszystkie zgłoszone poprawki dotyczące m.in. gwarancji statusu obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii i roli parlamentu w procesie Brexitu. W efekcie, zgodnie z intencją premier Theresy May, ustawa składa się z zaledwie dwóch punktów, wyrażających bezwarunkową zgodę na rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej.

Środowe głosowanie to wynik podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

W kolejnym kroku projekt ustawy będzie omawiany w trzech czytaniach w Izbie Lordów, a następnie ewentualne poprawki będą poddane pod ostateczne głosowanie w obu izbach. Według spekulacji mediów, intencją rządu jest, aby wszystkie głosowania zakończyły się do 7 marca, co pozwoliłoby Theresie May formalnie zgłosić rozpoczęcie procedury wyjścia na marcowym szczycie Rady Europejskiej 9 marca.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: