Islandia "najmniej seksistowskim krajem świata". Polska w środku stawki

Aktualizacja:
Islandia, miasteczko SuthureyriWikipedia (CC-BY-SA 3.0) | Greg Weber

Islandia pozostaje światowym liderem w dziedzinie równości płci - tak wynika z najnowszego raportu Global Gender Gap, który upubliczniono na Światowym Forum Gospodarczym. W czołówce najmniej seksistowskich krajów znalazły się państwa skandynawskie. Polska zajęła 53. miejsce i przegrała nawet z sąsiadami z byłego Bloku Wschodniego, m.in. Bułgarią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Litwą.

Sana - stolica Jemenu, kraju, który jest najbardziej seksistowski na świecieFerdinand Reus | wiki (CC BY-SA 2.0)

Gdzie najlepiej jest być kobietą? Licząca zaledwie 400 tys. mieszkańców Islandia w tym względzie nie ma sobie równych w świecie. Już czwarty rok z kolei znalazła się na szczycie rankingu Global Gender Gap, który ocenia równouprawnienie, jeśli chodzi o politykę, edukację, zatrudnienie i czynniki zdrowotne.

Okazało się, że w Islandii liczba kobiet zajmujących funkcje polityczne, jak również liczba tych, które są szefami firm, jest największa ze wszystkich 135 państw, które w tym roku uwzględniono w rankingu. Równie wysoko oceniono poziom wykształcenia Islandek, równość płac między kobietami a mężczyznami i dostęp do służby zdrowia. Gdy zmierzono długość życia i śmiertelność u płci znów wygrały panie w Islandii.

Zwycięstwo w każdym z 14. wskaźników dało temu krajowi przewagę nad Finlandią, Norwegią i Szwecją.

Najbardziej seksistowski jest Jemen

Jak zauważają autorzy raportu, który został upubliczniony na Światowym Forum Gospodarczym w Genewie, żaden kraj nie osiągnął jeszcze całkowitej równości płci. Ale znamienne jest to, że wszystkie państwa skandynawskie - z wyjątkiem Danii - mają 80-procentowy wskaźnik równouprawnienia, a więc mogą być wzorem do naśladowania.

Generalnie kobietom najlepiej jest w EuropieWorld Economic Forum

Generalnie na świecie w ciągu 6 lat, gdy raport został przygotowany po raz pierwszy, nastąpiła poprawa. - Ale postęp jest powolny. Tylko sześć krajów poprawiło swój wynik o 10 punktów procentowych i niemal 75 poprawiło go o mniej niż 5 procent - powiedziała Saadia Zahidi, dyrektor World Economic Forum, gdy ogłaszała wyniki Global Gender Gap 2012.

Podkreśliła, że są olbrzymie różnice między górną a dolną częścią rankingu, na co ma wpływ region świata, w jakim znajduje się dane państwo. - Żaden kraj Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej nie uplasował się w pierwszej 100-tce. Najgorzej żyje się kobietom w Czadzie (133 miejsce), Pakistanie (134) i Jemenie (135). Pomimo postępu, Jemen pozostał na ostatnim miejscu - dodała.

Polska przegrała nawet z Jamajką i Mongolią

Jak na tym tle wypada Polska? Nasz kraj zajął odległą, 53. lokatę i spadł w rankingu o 11 miejsc, w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem. Co więcej, autorzy raportu wyżej ocenili równouprawnienie u naszych sąsiadów z byłego Bloku Wschodniego, m.in. na Łotwie i Litwie, w Słowenii, Chorwacji, Serbii i Bułgarii.

Generalnie kobietom najlepiej jest w Europie. Siedem krajów europejskich znalazło się wśród 10 najlepszych, a 14 uplasowało się w pierwszej 20-tce.

Czołówka Global Gender Gap 2012: 1. Islandia 2. Finlandia 3. Norwegia 4. Szwecja 5. Irlandia 6. Nowa Zelandia 7. Dania 8. Filipiny 9. Nikaragua 10. Szwajcaria 11. Holandia 12. Belgia 13. Niemcy 14. Lesoto 15. Łotwa 16. RPA 17. Luksemburg 18. Wielka Brytania 19. Kuba 20. Austria 21. Kanada 22. USA 23. Mozambik 24. Burundi 25. Australia (...) 53. Polska

Autor: am\mtom\k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC-BY-SA 3.0) | Greg Weber