Zatonęła największa jednostka irańskiej marynarki wojennej

Autor:
momo/adso
Źródło:
Reuters, Washington Post, PAP

Irański zaopatrzeniowiec Chark zatonął w pobliżu ujścia Zatoki Omańskiej po tym, jak na pokładzie wybuchł pożar. Wcześniej cała załoga została bezpiecznie ewakuowana - podały w środę irańskie media, cytowane przez agencję Reutera. 

Jak podaje irańska agencja Fars, płomienie na pokładzie irańskiego zaopatrzeniowca służącego w marynarce wojennej pojawiły się około godziny 2.25 w nocy czasu miejscowego (około północy w Polsce). Strażacy bezskutecznie próbowali ugasić pożar. Okręt ostatecznie zatonął w pobliżu portu Dżask w Zatoce Omańskiej, niedaleko Cieśniny Ormuz, około 1270 kilometrów na południowy wschód od Teheranu.

"Wszelkie próby ratowania okrętu nie powiodły się i jednostka zatonęła" - podała Fars.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia marynarzy w kamizelkach ratunkowych, ewakuujących się z płonącego pokładu. Agencja Fars opublikowała nagranie ukazujące gęsty czarny dym unoszący się z jednostki nad ranem. 

Jak donosi agencja Reutera, okręt był w trakcie misji szkoleniowej. Do tej pory nie podano przyczyny pożaru. Na razie nie ma także informacji o ofiarach lub rannych. 

Zatonęła największa jednostka irańskiej marynarki wojennej

Okręt zaopatrzeniowy Chark, nazwany tak na cześć wyspy służącej za główny terminal naftowy Iranu, był jednostką wsparcia, która uzupełniała zapasy innych okrętów, przewoziła ciężkie ładunki i dysponowała lądowiskiem dla helikopterów - pisze agencja AP. Irańskie media określiły go jako "okręt szkoleniowy".

Jak podaje agencja Reutera, była to największa jednostka wchodząca w skład irańskiej marynarki wojennej. Okręt wyproddukowano w 1977 roku w Wielkiej Brytanii.

Izraelski dziennik "Israel Hajom" poinformował, że władze Iranu zaprzeczyły wcześniejszym spekulacjom, według których okręt wraz z innymi statkami płynął do Wenezueli, by służyć tam za wysuniętą bazę operacyjną irańskich Strażników Rewolucji.

Irańki okręt CharkAnton Raharjo/Anadolu/Getty Images

To kolejna katastrofa morska irańskiej marynarki. W 2020 roku podczas ćwiczeń w pobliżu Dżasku rakieta omyłkowo uderzyła w okręt wojenny, zabijając 19 marynarzy i raniąc 15 - przypomina AP.

Według USA, Iran jest odpowiedzialny za kilka ataków na statki w Zatoce Omańskiej w ciągu ostatnich dwóch lat. Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom - pisze agencja. W ostatnich latach dochodziło także do ataków na statki handlowe Izraela i Iranu, o które te dwa kraje wzajemnie się obwiniały - uzupełnia "Israel Hajom".

Autor:momo/adso

Źródło: Reuters, Washington Post, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości