Pielgrzymi w Mekce "padli ofiarą braku kompetencji" organizatorów


Wśród 769 ofiar, które zginęły podczas hadżdżu, jest 226 Irańczyków - poinformowała w poniedziałek irańska organizacja pielgrzymkowa. Wcześniej informowała o 131 zmarłych Irańczykach. Obywatele Iranu stanowią najliczniejszą grupę wśród stratowanych pątników.

Podczas poniedziałkowego wystąpienia w ONZ irański prezydent Hassan Rowhani powiedział, że pielgrzymi, którzy zginęli w czwartkowej tragedii, "padli ofiarą braku kompetencji" organizatorów, saudyjskich władz. Zaapelował też o przeprowadzenie "skrupulatnego śledztwa w sprawie przyczyn tragedii". Iran wcześniej już ostro krytykował Arabię Saudyjską i żądał, by dopuszczono go do śledztwa.

Gigantyczna pielgrzymka

Według danych cytowanych przez agencję AFP, oprócz Irańczyków, w tłumie wiernych zginęło najwięcej obywateli Egiptu, Nigerii, Indii, Indonezji i Pakistanu. Wciąż nieznana jest ostateczna liczba wszystkich ofiar. Najnowsze oficjalne dane saudyjskiego ministerstwa zdrowia mówiły w sobotę o 769 ofiarach śmiertelnych i 934 rannych. Jednak agencja Associated Press przytoczyła w poniedziałek informacje ze źródeł rządowych Pakistanu i Indii, które podawały liczbę ok. 1 100 ofiar śmiertelnych. Oba państwa powoływały się na dane przekazane im przez władze Arabii Saudyjskiej w ramach procesu identyfikacji ofiar. Do tragedii doszło w dolinie Mina niedaleko Mekki podczas rytualnego kamienowania szatana na znak wyrzeczenia się zła. Mimo niedawnych inwestycji władz saudyjskich w pielgrzymkową infrastrukturę napierające tłumy wiernych starły się ze sobą w drodze do kamiennych stel symbolizujących szatana. W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział wzięło około 2 mln osób.

Autor: mb\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości