ONZ: Iran testował rakietę zdolną do przenoszenia głowic atomowych

Iran pokazuje swoją tajną bazę rakietową
Iran pokazuje swoją tajną bazę rakietową
IRINN
Irański program atomowy jest obłożony sankcjami miedzynarodowymiIRINN

Rakieta, której próbę Iran przeprowadził 10 października, była pociskiem balistycznym zdolnym do przenoszenia głowic atomowych. Oznacza to, że złamano międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj - wynika z raportu grupy eksperckiej Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Do poufnego raportu Panelu Ekspertów Rady Bezpieczeństwa ONZ dotarła agencja Reutera. Stwierdzono w nim, że zasięg pocisku testowanego przez Iran 10 października tego roku wynosił co najmniej 1000 kilometrów, a masa przenoszonego przez niego ładunku co najmniej tonę.

Określone w raporcie parametry oznaczają, że rakieta ta potencjalnie jest zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych. Za takie uważa się wszystkie pociski, które mogą przenosić ładunki o masie minimum 500 kilogramów na odległość co najmniej 300 kilometrów.

Złamanie rezolucji ONZ

"Panel doszedł do wniosku, że wystrzelenie rakiety Emad oznacza złamanie przez Iran paragrafu 9 rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1929"- podsumowano w raporcie.

Jak stwierdza Reuters, wnioski z raportu mogą doprowadzić do ukarania Iranu przez Stany Zjednoczone i część państw Europy Zachodniej.

Na irańską próbę w październiku zdecydowanie zareagowały Stany Zjednoczone, wskazując, że oznacza ona złamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazującej Iranowi prób rakietowych pocisków balistycznych.

Potężne pociski Iranu

Z kolei w styczniu czołowy ekspert wojskowy z waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Anthony H. Cordesman informował, że zasięg pocisku Emad wynosi 1,7 tys. km. Rakieta charakteryzuje się, według jego oceny, dokładnością trafiania do 500 metrów i może przenosić głowice o masie 750 kg.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Emad ma podobną konstrukcję i parametry, co znajdujący się na wyposażeniu irańskich wojsk od 2003 roku pocisk Shahab-3, którego celność jest jednak mniejsza i wynosi ok. 2 km. Minister Dehkan zapowiedział, że pocisk Emad trafi na wyposażenie armii Iranu w "najbliższej przyszłości".

Autor: mm/ja / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty: