Rakieta, której próbę Iran przeprowadził 10 października, była pociskiem balistycznym zdolnym do przenoszenia głowic atomowych. Oznacza to, że złamano międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj - wynika z raportu grupy eksperckiej Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Do poufnego raportu Panelu Ekspertów Rady Bezpieczeństwa ONZ dotarła agencja Reutera. Stwierdzono w nim, że zasięg pocisku testowanego przez Iran 10 października tego roku wynosił co najmniej 1000 kilometrów, a masa przenoszonego przez niego ładunku co najmniej tonę.
Określone w raporcie parametry oznaczają, że rakieta ta potencjalnie jest zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych. Za takie uważa się wszystkie pociski, które mogą przenosić ładunki o masie minimum 500 kilogramów na odległość co najmniej 300 kilometrów.
Złamanie rezolucji ONZ
"Panel doszedł do wniosku, że wystrzelenie rakiety Emad oznacza złamanie przez Iran paragrafu 9 rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1929"- podsumowano w raporcie.
Jak stwierdza Reuters, wnioski z raportu mogą doprowadzić do ukarania Iranu przez Stany Zjednoczone i część państw Europy Zachodniej.
Na irańską próbę w październiku zdecydowanie zareagowały Stany Zjednoczone, wskazując, że oznacza ona złamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazującej Iranowi prób rakietowych pocisków balistycznych.
Potężne pociski Iranu
Z kolei w styczniu czołowy ekspert wojskowy z waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Anthony H. Cordesman informował, że zasięg pocisku Emad wynosi 1,7 tys. km. Rakieta charakteryzuje się, według jego oceny, dokładnością trafiania do 500 metrów i może przenosić głowice o masie 750 kg.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że Emad ma podobną konstrukcję i parametry, co znajdujący się na wyposażeniu irańskich wojsk od 2003 roku pocisk Shahab-3, którego celność jest jednak mniejsza i wynosi ok. 2 km. Minister Dehkan zapowiedział, że pocisk Emad trafi na wyposażenie armii Iranu w "najbliższej przyszłości".
Autor: mm/ja / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)