Iran "stanie się punktem centralnym projektów naftowych i gazowych"


Całkowite uchylenie sankcji międzynarodowych nałożonych na Iran może nastąpić koło grudnia, jeśli do końca czerwca uda się zawrzeć umowę ws. programu nuklearnego ze światowymi mocarstwami - uważa irański wiceminister ds. ropy naftowej Amir-Hossein Zamani-Nia.

Jeśli sankcje zostaną uchylone, Iran stanie się punktem centralnym projektów naftowych i gazowych Amir-Hossein Zamani-Nia

- Struktura sankcji ulega stopniowej erozji, należy oczekiwać całkowitego ich uchylenia w okolicach miesiąca asar (9. miesiąc w kalendarzu irańskim) - między 22 listopada a 21 grudnia - oświadczył w poniedziałek wiceminister cytowany przez agencję Shana. - Jeśli sankcje zostaną uchylone, Iran stanie się punktem centralnym projektów naftowych i gazowych - dodał Zamani-Nia. Zaznaczył, że Iran zamierza zainwestować 200 mld dolarów w swój sektor naftowy w ciągu następnych 6 lat, co, jak podkreślił, będzie bardzo atrakcyjne dla wielkich firm międzynarodowych.

Sankcje utrudniają życie Teheranowi

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła między 2006 a 2010 rokiem sześć rezolucji w związku z kontrowersyjnym programem nuklearnym Iranu, w tym cztery nakładające na ten kraj sankcje. Zachód zarzuca Teheranowi, że pod pretekstem rozwoju cywilnego programu atomowego chce wejść w posiadanie broni nuklearnej. Teheran zaprzecza, by miał taki zamiar. Sankcje wobec Iranu wprowadziły także USA i UE. W rezultacie sankcji sprzedaż irańskiej ropy za granicę zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2012 o ponad połowę, do około jednego miliona baryłek dziennie. Zawarte w kwietniu porozumienie sześciu mocarstw (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) z Iranem ma być podstawą ostatecznego układu nuklearnego, który ma zostać zawarty do 30 czerwca. Celem ostatecznego porozumienia jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za uchylenie międzynarodowych sankcji szkodzących irańskiej gospodarce.

Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: