Nakaz zamknięcia biznesu za nieprzestrzeganie postu. Policja zapowiada kolejne kontrole

Autor:
jdw//am
Źródło:
Iran International, PAP
Obchody ramadanu
Obchody ramadanu
Archiwum Reutersa
Archiwum ReutersaObchody ramadanu

W ciągu zaledwie dwóch dni od rozpoczęcia ramadanu irańska policja w mieście Ahwaz zamknęła kilkadziesiąt firm, które miały nie przestrzegać surowych zasad dotyczących związanego z nim postu. Dzień przed jego rozpoczęciem wydano również specjalne ostrzeżenie. O sprawie informuje Polska Agencja Prasowa, a szczegółowo opisuję ją lokalny portal Iran International.

Jak przekazał w sobotę w rozmowie z Iran International pułkownik Mohammad-Hossein Mohammadvand, od 23 marca w mieście Ahwaz policja przeprowadziła kontrolę w 229 firmach w związku z obowiązującym zakazem otwierania restauracji, kawiarni i innych placówek gastronomicznych przed zachodem słońca. W wyniku inspekcji zamknięto 55 lokali, a 14 innym wydano ostrzeżenia. Mohammadvand dodał, że kontrole będą prowadzone przez cały czas trwania ramadanu, tj. do 21 kwietnia. Zaznaczył również, że choć przytoczone przez niego dane dotyczącą samego Ahwazu, podobne inspekcje prowadzone będą również w innych miastach na terenie kraju.

Podczas ramadanu, najważniejszego miesiąca w islamskim kalendarzu, tradycyjnego okresu zadumy i modlitwy, muzułmanów obowiązuje nakaz utrzymywania ścisłego postu. Zgodnie z nim od świtu do zachodu słońca zabronione jest nie tylko jedzenie, ale i picie alkoholu czy palenie tytoniu.

ZOBACZ TEŻ: Każdej doby ogląda 16 zachodów słońca. Jak Sultan Al Neyadi może obchodzić Ramadan na stacji kosmicznej?

Irańska policja zamyka lokale, które nie przestrzegają zasad ramadanu

Iran International wyjaśnia, że w trakcie święta niemal wszystkie lokale gastronomiczne muszą pozostawać zamknięte do zmierzchu. Zasady te odnoszą się również do placówek, takich jak siłownie, szkoły, uniwersytety czy fabryki, w których serwowane jest jedzenie. Zakazem objęte są także restauracje typu drive-thru, gdyż jedzenie w samochodzie jest niedozwolone. Wyjątek stanowią lokale usytuowane w hotelach, w pobliżu dróg tranzytowych, lotnisk czy stacji kolejowych, które mogą ubiegać się o specjalne pozwolenia. Po ich uzyskaniu placówki te mogą serwować jedzenie osobom podróżującym na odległość większą niż 45 kilometrów od domu, jednocześnie udającym się na dziesięciodniowe lub dłuższe wycieczki. Spod rygorystycznych zasad wyjęte są też kobiety w ciąży i osoby chore. Restauracje serwujące im posiłki powinny jednak pamiętać o dokładnym zasłanianiu okien. Zgodnie z prawem za "publiczne obnoszenie się z łamaniem postu" grozi kara 60 dni więzienia lub 74 batów.

O planowanych kontrolach irańska policja informowała jeszcze przed rozpoczęciem ramadanu. W wydanym 22 marca oświadczeniu zwróciła się do obywateli z ostrzeżeniem, zgodnie z którym dla nieprzestrzegających zasad przewidziane są surowe kary, w tym aresztowanie. W niektórych irańskich miastach pojawiły się również billboardy zachęcające do zgłaszania władzom wszelkich przypadków nieprzestrzegania zasad postu czy nakazu noszenia hidżabu (chusta zakrywająca włosy, uszy i szyję - red.).

ZOBACZ TEŻ: Ramadan wpłynie na mecze. Specjalne wskazówki dla sędziów

Autor:jdw//am

Źródło: Iran International, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości