Złe zarządzanie, korupcja, bezrobocie, inflacja. Wygodniej winić spekulantów i zagranicznych wrogów

W 40. rocznicę rewolucji islamskiej Iran jest w głębokim kryzysie
Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiej
Źródło: twitter.com/MSZ_RP

Decyzja Donalda Trumpa o wypowiedzeniu porozumienia nuklearnego z Iranem uderzyła w irańską gospodarkę, przyczyniając się do osłabienia waluty i spadku PKB. Jednak największym wyzwaniem pozostają dla niej problemy strukturalne, m.in. złe zarządzanie, korupcja i nadmierny udział sektora państwowego - pisze Karol Wasilewski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Próby ich rozwiązania są krytykowane przez ultrakonserwatystów, zainteresowanych utrzymaniem status quo. Ewentualny sukces reform oznaczałby dla UE szansę na wdrożenie szerszego mechanizmu wymiany handlowej z Iranem przy jednoczesnym ograniczeniu obiekcji USA - pisze Wasilewski.

Tekst analizy Karola Wasilewskiego z PISM:

Decyzja prezydenta USA z 8 maja 2018 r. o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) była równoznaczna z przywróceniem amerykańskich sankcji. Pogłębiła problemy irańskiej waluty, która od marca do września 2018 r. straciła blisko 70 procent wartości w stosunku do dolara (z 47 tysięcy do 190 tysięcy riali za dolara; później kurs umiarkowanie się stabilizował i w styczniu na czarnym rynku wynosił ok. 110000:1). Przyczyniła się również do pogorszenia prognoz gospodarczych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przed przywróceniem sankcji szacował, że od marca 2018 roku do marca 2019 roku (irański rok fiskalny) PKB Iranu wzrośnie o około 4 procent, zrewidował swoje rachuby. Uznał, że w bieżącym roku PKB zmniejszy się o 1,5 procent, zaś w następnym o blisko 4 procent. Oznaczało to też problemy dla irańskiego rynku pracy. W sierpniu 2018 roku ówczesny minister Ali Rabiei wskazywał, że amerykańskie sankcje do marca 2019 roku spowodują utratę około miliona miejsc pracy. To duże wyzwanie dla państwa – oficjalna stopa bezrobocia już wynosi 12 procent, a wśród ludzi młodych, którzy stanowią ok. 60 procent irańskiego społeczeństwa, sięga 25 procent.

Przywrócenie sankcji zdezaktualizowało plany modernizacji gospodarczej Iranu przygotowane przez prezydenta Hasana Rowhaniego. Ich istotę stanowiły inwestycje zagraniczne i rozwój technologii, np. koncepcja modernizacji sektora naftowego, ogłoszona przez ministra Bidżana Namdara Zangeneha w sierpniu 2017 roku. Zakładała ona m.in. zwiększenie produkcji i technologiczne unowocześnienie, wymagała jednak znacznych nakładów finansowych (ok. 200 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat) i know-how. Oba te elementy Iran miał pozyskać dzięki współpracy z zachodnimi koncernami. Obecnie, w związku z ich wycofywaniem się z tego państwa w obawie przed amerykańskimi sankcjami, jest to niemożliwe. Fiasko projektów gospodarczych Rowhaniego osłabiło jego polityczną pozycję – dostarczyło argumentów jego krytykom, w szczególności ultrakonserwatystom. Wielokrotnie podkreślali oni, że USA nie są wiarygodnym partnerem, w związku z czym negocjowanie z nimi i budowanie polityczno-gospodarczych strategii w oparciu o rezultat rozmów przyniesie dla Iranu negatywne konsekwencje.

40. rocznica rewolucji islamskiej w Iranie

Groźne problemy strukturalne

Sankcje nie zachwiałyby irańską gospodarką w takim stopniu, gdyby nie jej problemy strukturalne. Do najważniejszych należy złe zarządzanie. Było ono widoczne zwłaszcza na przykładzie wspomnianego kryzysu walutowego. Chociaż decyzja Trumpa przyczyniła się do jego pogłębienia, w dużej mierze był on wynikiem zaniedbań i błędów irańskich decydentów. Po pierwsze, w latach 2012–2018 rząd sztucznie zawyżał oficjalny kurs i nie dostosowywał go do rosnącej inflacji, co zwiększyło efekt paniki po pierwszych spadkach. Po drugie, irańscy politycy – zamiast z wyprzedzeniem zapewniać inwestorów i Irańczyków, że są świadomi ryzyka związanego z polityką Trumpa i mają plan dla gospodarki w przypadku powrotu sankcji – zdecydowali się na działania reaktywne.

Gdy kurs riala zaczął spadać, winili spekulantów i zagranicznych wrogów, a także wskazywali, że sytuacja waluty nie koresponduje ze stanem gospodarki. Irańczykom przypomniało to wydarzenia z 2012 roku, gdy po podobnych zapewnieniach nastąpiła znaczna dewaluacja riala. Był to kolejny czynnik, który przyczynił się do wyprzedaży waluty i w rezultacie dalszych spadków jej kursu. Po trzecie, w pierwszej połowie 2018 roku – a więc jeszcze przed wejściem w życie amerykańskich sankcji – administracja Rowhaniego najpierw podjęła decyzję o zwiększeniu dostępności na rynku dolara, a następnie zabroniła sprzedaży obcych walut w kantorach. W ten sposób zasiliła czarny rynek i ograniczyła możliwości importowe. Za kolejny przykład złego zarządzania uważa się sytuację w sektorze bankowym, którego reforma długo była odwlekana. Ekonomiści przestrzegali przed głębokim kryzysem w tym sektorze jeszcze przed przywróceniem sankcji – według najmniej optymistycznych wyliczeń około 50 procent kredytów udzielanych przez banki było zagrożonych brakiem spłaty.

W wydolność irańskiej gospodarki godzą również korupcja i brak transparentności (130. miejsce w rankingu Transparency International) oraz wysoki udział sektora państwowego w gospodarce. Większość z 377 państwowych przedsiębiorstw w Iranie jest nierentowna, co zmniejsza dochody z podatków i zwiększa dług. Dodatkowo spora część gospodarki – najostrożniejsze szacunki mówią o 30 procentach – znajduje się pod kontrolą Strażników Rewolucji. Wszystko to utrudnia prorynkowe reformy. Rowhani np. wielokrotnie mówił o potrzebie "prawdziwej prywatyzacji" w Iranie, wskazując, że spora część sprywatyzowanych przedsiębiorstw w rzeczywistości trafia w ręce grup powiązanych z nomenklaturą.

Natomiast przykładem obstrukcyjnego wpływu czynników pozarządowych na gospodarkę stał się spór wokół reform postulowanych przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Jest to organizacja międzynarodowa, na której forum wypracowuje się m.in. standardy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. W 2016 r. warunkowo odwiesiła ona restrykcje na Iran, który znajdował się na jej "czarnej liście". Iran ma czas do lutego na wprowadzenie rekomendacji FATF – w przeciwnym razie ponownie zostanie objęty restrykcjami godzącymi w sektor bankowy i finansowy. Chociaż reformy sprzyjałyby poprawie warunków inwestycyjnych w Iranie – zdaniem Rowhaniego wręcz sprawiłyby, że amerykańskie sankcje stałyby się bezskuteczne – ultrakonserwatyści hamują ich wprowadzanie. Argumentują, że regulacje FATF utrudnią finansowanie regionalnych sojuszników Iranu, np. Hezbollahu, i negatywnie odbiją się na jego pozycji międzynarodowej.

Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone

Iran rozwija program rakiet balistycznych
Źródło: Tasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
Iran rozwija program rakiet balistycznych
Iran rozwija program rakiet balistycznych
Teraz oglądasz
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolę
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolę
Teraz oglądasz
Waszczykowski o porozumieniu z Iranem: ma wady i zalety
Waszczykowski o porozumieniu z Iranem: ma wady i zalety
Teraz oglądasz
Iran otwiera się na turystów
Iran otwiera się na turystów
Teraz oglądasz
Reżim ich prześladuje, ale mimo to wzywają Amerykanów do porozumienia
Reżim ich prześladuje, ale mimo to wzywają Amerykanów do porozumienia
Teraz oglądasz
Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę
Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę
Teraz oglądasz
Wiceszefowa MSZ: porozumienie to wielka szansa dla naszych przedsiębiorców
Wiceszefowa MSZ: porozumienie to wielka szansa dla naszych przedsiębiorców
Teraz oglądasz
Szansa na porozumienie?
Szansa na porozumienie?
Teraz oglądasz
Nuklearne negocjacje na finiszu. Odczujemy to także w Polsce
Nuklearne negocjacje na finiszu. Odczujemy to także w Polsce
Teraz oglądasz
10.07.2015 | Ciągle nie ma porozumienia z Iranem ws. programu nuklearnego
10.07.2015 | Ciągle nie ma porozumienia z Iranem ws. programu nuklearnego
Teraz oglądasz
Będzie atomowy przełom? "Nigdy nie byliśmy bliżej końca rozmów"
Będzie atomowy przełom? "Nigdy nie byliśmy bliżej końca rozmów"
Teraz oglądasz
Amano w Teheranie spotkał się z Rowhanim
Amano w Teheranie spotkał się z Rowhanim
Teraz oglądasz
Zdążą przed 30 czerwca z irańskim porozumieniem?
Zdążą przed 30 czerwca z irańskim porozumieniem?
Teraz oglądasz
Egipt: śledzimy irańskie negocjacje
Egipt: śledzimy irańskie negocjacje
Teraz oglądasz
03.04 | Historyczne porozumienie ws. irańskiego programu atomowego
03.04 | Historyczne porozumienie ws. irańskiego programu atomowego
Teraz oglądasz
"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"
"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"
Teraz oglądasz
Kontynuacja rozmów ws. irańskiego atomu. Jest gotowy dokument końcowy?
Kontynuacja rozmów ws. irańskiego atomu. Jest gotowy dokument końcowy?
Teraz oglądasz

Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone

Wnioski

W swojej analizie Karol Wasilewski z PISM przedstawia również swoje wnioski

Przykłady kryzysu walutowego i sektora bankowego pokazują, że obecnie amerykańskie sankcje jedynie nasilają problemy, które są konsekwencją strukturalnej niewydolności gospodarki Iranu. To brak koniecznych zmian – nie zaś sankcje – może doprowadzić do głębokiego kryzysu gospodarczego.

Polityka Donalda Trumpa wobec Iranu stwarza trojakie ryzyko ekonomiczne. Przede wszystkim daje irańskim decydentom wymówkę, by nie dokonywali przekształceń gospodarczych. Ponadto próby obejścia sankcji mogą skłaniać ich do podejmowania decyzji, które będą zwiększać dotychczasowe problemy. Już teraz widoczne jest osłabnięcie reformatorskiego zapału Rowhaniego, wyrażone m.in. hasłami o konieczności większego zaangażowania państwa w procesy gospodarcze. Z kolei dalsze próby ominięcia sankcji mogą nasilić korupcję i zwiększyć wpływ na gospodarkę np. Strażników Rewolucji. Synergia tych czynników może ostatecznie utwierdzić Irańczyków w przekonaniu o gospodarczej niekompetencji Rowhaniego i niesłuszności jego dotychczasowych planów. To jeszcze bardziej osłabi jego polityczną pozycję, wzmocni zaś jego ultrakonserwatywnych krytyków. W rezultacie deklarowany cel administracji Trumpa – doprowadzenie do zmiany zachowania przez irański reżim – byłby daleki od realizacji.

W takiej sytuacji wzrasta rola UE jako czynnika, który mógłby utwierdzić Rowhaniego i irańskie społeczeństwo w przekonaniu o słuszności dotychczasowych planów polityczno-gospodarczych. Sprzyjałoby temu rozszerzenie zainicjowanego przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanię pod koniec stycznia br. mechanizmu Instex na inne towary niż – planowane w początkowych założeniach – produkty medyczne czy spożywcze. Należałoby jednak tego dokonać dopiero wtedy, gdy Iran zaakceptuje zalecenia FATF. Dzięki temu UE zyska argument, że doprowadziła do zmiany w irańskiej polityce regionalnej. Wzmocniłoby to pozycję Rowhaniego, co jest istotne w świetle wewnątrzirańskiej rywalizacji o stanowisko najwyższego przywódcy. Stanowiłoby to też przynajmniej częściową realizację celów Trumpa, co mogłoby pomóc w znalezieniu transatlantyckiego kompromisu w sprawie Iranu. Szczegóły tej propozycji mogłyby być przedmiotem debaty między europejskimi sojusznikami a USA w trakcie bliskowschodniego szczytu w Warszawie.

Konferencja bliskowschodnia w Polsce

Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiej
Źródło: twitter.com/MSZ_RP
Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiej
Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiej
Teraz oglądasz
Kukiz o ewentualnej dymisji Czaputowicza
Kukiz o ewentualnej dymisji Czaputowicza
Teraz oglądasz
Pompeo: myślę, że budujemy trwałe wartości
Pompeo: myślę, że budujemy trwałe wartości
Teraz oglądasz
Czaputowicz: Iran nie był tematem obrad
Czaputowicz: Iran nie był tematem obrad
Teraz oglądasz
Całe wystąpienie Mike Pence'a drugiego dnia konferencji
Całe wystąpienie Mike Pence'a drugiego dnia konferencji
Teraz oglądasz
Wystąpienie Mateusza Morawieckiego drugiego dnia konferencji bliskowschodniej
Wystąpienie Mateusza Morawieckiego drugiego dnia konferencji bliskowschodniej
Teraz oglądasz
"Irański reżim otwarcie nawołuje do kolejnego Holokaustu"
"Irański reżim otwarcie nawołuje do kolejnego Holokaustu"
Teraz oglądasz
Pence: zgodziliśmy się, że największym zagrożeniem jest Iran
Pence: zgodziliśmy się, że największym zagrożeniem jest Iran
Teraz oglądasz
Morawiecki: aby unikać konfliktów, musimy zapewnić rozwój na Bliskim Wschodzie
Morawiecki: aby unikać konfliktów, musimy zapewnić rozwój na Bliskim Wschodzie
Teraz oglądasz
Pence: Stany Zjednoczone są gotowe, aby pracować i odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie i skorzystać ze wspólnej szansy na pokój
Pence: Stany Zjednoczone są gotowe, aby pracować i odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie i skorzystać ze wspólnej szansy na pokój
Teraz oglądasz
Mike Pompeo na szczycie w Warszawie
Mike Pompeo na szczycie w Warszawie
Teraz oglądasz
Czaputowicz o źródłach konfliktów na Bliskim Wschodzie
Czaputowicz o źródłach konfliktów na Bliskim Wschodzie
Teraz oglądasz
Czaputowicz: Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu
Czaputowicz: Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu
Teraz oglądasz
Czaputowicz na otwarciu konferencji: osobne miejsce poświęcimy przemyśleniom na temat stanu i perpspektyw procesu pokojowego
Czaputowicz na otwarciu konferencji: osobne miejsce poświęcimy przemyśleniom na temat stanu i perpspektyw procesu pokojowego
Teraz oglądasz
Pompeo: żaden kraj nie powinien i nie będzie dominował w dzisiejszej dyskusji
Pompeo: żaden kraj nie powinien i nie będzie dominował w dzisiejszej dyskusji
Teraz oglądasz
Jacek Czaputowicz na otwarciu obrad konferencji
Jacek Czaputowicz na otwarciu obrad konferencji
Teraz oglądasz
Obrady na Stadionie Narodowym otworzą wystąpienia Jacka Czaputowicza i Mike'a Pompeo
Obrady na Stadionie Narodowym otworzą wystąpienia Jacka Czaputowicza i Mike'a Pompeo
Teraz oglądasz
Plan konferencji na temat Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
Plan konferencji na temat Bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
Teraz oglądasz
Francuskie media zapowiadają konferencję bliskowschodnią w Warszawie, często nazywając ją "kontrowersyjną
Francuskie media zapowiadają konferencję bliskowschodnią w Warszawie, często nazywając ją "kontrowersyjną
Teraz oglądasz
Konkurencyjne spotkanie Putina. Z Moskwy korespondent "Faktów" TVN
Konkurencyjne spotkanie Putina. Z Moskwy korespondent "Faktów" TVN
Teraz oglądasz
Seria rozmów szefa MSZ Jeremy'ego Hunta przed szczytem w Warszawie
Seria rozmów szefa MSZ Jeremy'ego Hunta przed szczytem w Warszawie
Teraz oglądasz
Wspólny szczyt Polski i USA. Korespondent "Faktów" TVN z Waszyngtonu
Wspólny szczyt Polski i USA. Korespondent "Faktów" TVN z Waszyngtonu
Teraz oglądasz
Sasnal: o organizację konferencji poprosił nas bliski sojusznik
Sasnal: o organizację konferencji poprosił nas bliski sojusznik
Teraz oglądasz
Ryszard Schnepf o konferencji bliskowschodniej
Ryszard Schnepf o konferencji bliskowschodniej
Teraz oglądasz
W Warszawie delegacje z kilkudziesięciu krajów. Rusza konferencja bliskowschodnia
W Warszawie delegacje z kilkudziesięciu krajów. Rusza konferencja bliskowschodnia
Teraz oglądasz
Spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA
Spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA
Teraz oglądasz

Konferencja bliskowschodnia w Polsce

Autor: Karol Wasilewski (PISM)

Czytaj także: