Iran chce kupić rosyjskie myśliwce. USA: zablokujemy sprzedaż

Rosyjskie myśliwce Su-30
Rosyjskie myśliwce Su-30
Irkut
IrkutAmerykanom nie podoba się wizja Su-30 na irańskim niebie

Amerykański podsekretarz stanu ds. politycznych Thomas Shannon zapowiedział we wtorek, że Waszyngton skorzysta z prawa weta, aby zablokować na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sprzedaż Iranowi rosyjskich samolotów wielozadaniowych Su-30.

- Zablokujemy pozwolenie (na sprzedaż) myśliwców - oświadczył podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. stosunków międzynarodowych.

Jednocześnie Shannon przyznał, że Rosja dotrzymuje swojego zobowiązania i nie wysyła do Iranu wyposażenia do rakietowych pocisków balistycznych.

- Otrzymaliśmy zapewnienie od Rosjan w sprawie współpracy dotyczącej zakazu transferu technologii dla irańskiego programu balistycznego. (...) Dotrzymują swoich zobowiązań i nie wysyłają tego typu technologii ani nie ułatwiają transferu - tłumaczył podsekretarz stanu USA.

Sankcje wciąż obowiązują

W lutym władze Stanów Zjednoczonych oświadczyły, że sprzedaż rosyjskich samolotów bojowych Su-30 Iranowi naruszałaby oenzetowskie embargo na broń, wciąż obowiązujące wobec Teheranu. Przypomniano wtedy, że sprzedaż Irańczykom rosyjskich wielozadaniowych samolotów Su-30, porównywalnych z amerykańskimi F-15E, wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wcześniej irański minister obrony Husejn Dehkan zapowiadał, że Iran kupi rosyjskie samoloty. Nie sprecyzował, jak duży miałby to być zakup i kiedy maszyny miałyby zostać dostarczone. Podkreślił natomiast, że Iran będzie uczestniczył w ich produkcji.

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zakłada m.in. stopniowe znoszenie sankcji ONZ dotyczących sprzedaży broni Iranowi; na razie sankcje te pozostają w mocy. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazuje Iranowi prób z rakietowymi pociskami balistycznymi.

Autor: mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Alex Beltyukov

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości