Ajatollah ułaskawił ponad pięć tysięcy więźniów

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Najwyższy przywódca duchowo-religijny Iranu Ali Chamenei udzielił łaski ponad pięciu tysiącom więźniów. Nie podano ich tożsamości. Francuska agencja prasowa AFP wyjaśniła, że ma to związek ze świętem upamiętniającym narodziny Imama Rezy, jednej z najważniejszych postaci dla szyickiego odłamu islamu.

Informację o udzieleniu łaski 5156 osobom Ajatollah przekazał w oświadczeniu. Nie podano jednak tożsamości więźniów. Francuska agencja prasowa AFP wyjaśniła, że łaski udzielono z okazji obchodzonego w zeszły wtorek święta upamiętniającego narodziny Imama Rezy, jednej z najważniejszych postaci dla szyickiego odłamu islamu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE 

Ajatollah Ali Chamenei ułaskawił ponad pięciu tysięcy więźniówkhamenei.ir

Wybory w Iranie

W piątkowych wyborach prezydenckich w Iranie zwycięstwo odniósł Ebrahim Raisi, który jest objęty sankcjami USA za łamanie praw człowieka,. naznaczonych społeczną apatią wywołaną trudnościami gospodarczymi i ograniczeniami politycznymi. Prezydent elekt Iranu jest popierany przez ajatollaha Alego Chamenei. Obejmie urząd w sierpniu.

Według oficjalnych wyników Raisi wygrał wybory w pierwszej turze, otrzymując 17,9 mln głosów na 28,9 mln oddanych. 60-letni Raisi jest ultrakonserwatystą i zagorzałym krytykiem Zachodu. Szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości został w 2019 roku. W czasie kampanii wyborczej nie przedstawił żadnego szczegółowego programu politycznego ani gospodarczego, ale poparł ożywienie umowy nuklearnej z 2015, co mogłoby zaowocować złagodzeniem amerykańskich sankcji, które bardzo mocno osłabiły irańską gospodarkę.

Wybory odbyły się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzili w Wiedniu rozmowy mające na celu uratowanie irańskiego porozumienia nuklearnego, a także na tle powszechnego niezadowolenia z poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego w kraju.

Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: khamenei.ir

Pozostałe wiadomości