Wykonano karę śmierci na sprawcach zamachu bombowego przed centrum handlowym

Źródło:
BBC
Irak. Modlitwa za ofiary zamachu bombowego w Bagdadzie przed centrum handlowym (2016 rok)
Irak. Modlitwa za ofiary zamachu bombowego w Bagdadzie przed centrum handlowym (2016 rok)Reuters Archive
wideo 2/4
Irak. Modlitwa za ofiary zamachu bombowego w Bagdadzie przed centrum handlowym (2016 rok)Reuters Archive

W Iraku powieszono trzy osoby skazane za współudział w zamachu bombowym, do którego doszło w Bagdadzie 3 lipca 2016 roku. Samochód pułapka eksplodował wówczas przy centrum handlowym, zabijając ponad 300 osób, kilkaset raniąc.

Kancelaria premiera Iraku Muhammada Sziji al-Sudaniego poinformowała w oświadczeniu, że w niedzielę i poniedziałek wykonano egzekucję na trzech osobach skazanych za współudział w zamachu bombowym w Bagdadzie z 2016 roku. Nie podano jednak ich nazwisk ani tego, kiedy zapadł wobec nich wyrok. Źródło w irackim rządzie przekazało agencji AFP, że wśród powieszonych jest Ghazwan al-Zawbaee, uważany za głównego odpowiedzialnego za atak.

Kancelaria podkreśliła, że rodziny ofiar zamachu zostały poinformowane, że wykonano "słuszną karę śmierci" wobec "trzech kluczowych sprawców uznanych winnymi udziału w zamachu terrorystycznym".

ZOBACZ TEŻ: Śmierć przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego. Zdetonował kamizelkę samobójcy na chwilę przed pojawieniem się służb

Zamach w Bagdadzie z 2016 roku

Do zamachu bombowego doszło 3 lipca 2016 roku. Wypełniony ładunkami wybuchowymi pojazd eksplodował tuż przy zatłoczonym centrum handlowym w dzielnicy irackiej stolicy, Karradzie. W budynku znajdowało się wówczas dużo ludzi robiących zakupy na zakończenie ramadanu. W ataku zginęło ponad 300 osób, ponad 200 zostało rannych. Wiele z nich zginęło lub ucierpiało w pożarze, który wybuchł w budynku po eksplozji.

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W szczytowym momencie kontrolowało ono około 88 tys. km kwadratowych terytorium rozciągającego się od wschodniego Iraku do zachodniej Syrii i narzucało swoje brutalne rządy niemal ośmiu milionom ludzi - przypomina BBC. Według szacunków ONZ organizacja nadal ma od 5 do 7 tys. członków w tych dwóch krajach, spośród których około połowa jest bojownikami.

ZOBACZ TEŻ: W Bagdadzie wyłączono wszystkie bilbordy. Powodem "niemoralny czyn"

Autorka/Autor:pb

Źródło: BBC