Inspektorzy wejdą do irańskiej kopalni uranu

US GovernmentPrzetworzony uran może być używany w produkcji broni atomowej

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyli we wtorek do Iranu, by dokonać wizytacji kopalni uranu - poinformowały irańskie władze.

Zaplanowana na środę inspekcja w kopalni w Gaczine w południowym Iranie będzie pierwszą, jaką MAEA przeprowadzi tam od 2005 roku.

MAEA, która jest instytucją afiliowaną przy ONZ, bada wysuwane wobec Iranu zarzuty, że dąży on potajemnie do zbudowania broni jądrowej. Dopuszczenie jej inspektorów do Gaczine było jednym z sześciu warunków, na jakie zgodził się Iran w ramach zawartego 11 listopada porozumienia z MAEA. - Inspektorzy przybyli do Iranu, by złożyć wizytę w kopalni w Gaczine - powiedział cytowany przez półoficjalną agencję prasową Fars rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu Behruz Kamalwandi. Od MAEA nie udało się na razie uzyskać komentarza w tej sprawie. Jej dyrektor generalny Yukiya Amano mówił w ubiegłym tygodniu, że wizyta w Gaczine dojdzie od skutku "w najbliższych dniach".

Porozumienie z Teheranem

Porozumienie MAEA z Iranem jest niezależne od zawartej 24 listopada umowy Teheranu ze światowymi mocarstwami, która przewiduje ograniczenie jego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych dla irańskiej gospodarki sankcji międzynarodowych. Umowa ta weszła w życie 20 stycznia. Pierwszym przedsięwzięciem w ramach realizacji porozumienia Iranu z MAEA była grudniowa wizyta jej inspektorów w zakładzie produkcji ciężkiej wody w mieście Arak w zachodnim Iranie. Wodę tę ma wykorzystywać budowany w pobliżu reaktor atomowy, który - jak obawia się Zachód - mógłby służyć do uzyskiwania plutonu do produkcji bomb jądrowych. Według źródeł dyplomatycznych spełnienie sześciu podjętych dotąd zobowiązań wobec MAEA jest względnie łatwe dla władz Iranu. Będą się one jednak prawdopodobnie ociągały ze zgodą na dalsze działania ONZ-owskiej agencji, w tym na inspekcję wojskowego obiektu nuklearnego w Parczin koło Teheranu.

Miejsca ważne dla irańskiego programu atomowegotvn24.pl

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Government

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości