Inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) odwiedzili dotychczas trzy miejsca w ramach misji mającej na celu zniszczenie arsenału chemicznego w Syrii - podał rzecznik OPCW. Misję może utrudnić trwający w tym kraju konflikt zbrojny.
Wszystkie lokalizacje, które eksperci odwiedzili przez ostatnie 10 dni, znajdują się na terenach kontrolowanych przez siły prezydenta Baszara el-Asada, dzięki czemu stosunkowo łatwo było do nich dotrzeć - powiedział Michael Luhan.
Misja OPCW jest jednak utrudniona - zaznaczył. Eksperci organizacji mają zamiar odwiedzić w sumie 20 lokalizacji; aby dostać się do wszystkich, prawdopodobnie będą musieli przejść przez tereny znajdujące się pod kontrolą rebeliantów.
ONZ mają nadzieję, że uda im się wynegocjować z obiema stronami konfliktu utworzenie czasowego rozejmu, który umożliwi inspektorom bezpieczną podróż.
Działają zgodnie z planem
Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Agencja Associated Press zauważa, że jest to rekordowo krótki czas na wykonanie tak skomplikowanego zadania. Przypomina też, że OPCW po razy pierwszy wykonuje misję likwidacji arsenału chemicznego podczas trwającego konfliktu zbrojnego.
W czwartek samolot rządowy zbombardował kontrolowane przez rebeliantów miasto Safira, na północnym zachodzie kraju. Znajduje się tam strzeżony przez wojska reżimu kompleks wojskowy, gdzie prawdopodobnie znajdują się zakłady broni chemicznej - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które informacje pozyskuje od sieci informatorów w Syrii. Nie wiadomo, w co trafił pocisk.
W ubiegłym miesiącu Damaszek złożył OPCW deklarację na temat swego arsenału chemicznego, ale jej szczegółów nie ujawniono. Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym gazu musztardowego, sarinu oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.
Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest OPCW. Inspektorzy organizacji przybyli do Syrii 1 października.
Autor: mtom / Źródło: PAP