Dwoje Europejczyków wydalonych z Indii za udział w protestach


71-letniej Norweżce, przebywającej w Indiach na wakacjach, nakazano opuszczenie tego kraju - poinformowały w piątek tamtejsze władze. Wcześniej w tym tygodniu podobne kroki podjęto wobec młodego Niemca, przebywającego w Indiach w ramach wymiany studenckiej. Powodem był udział Europejczyków w uznawanych za nielegalne protestach przeciwko nowej ustawie o obywatelstwie. Władze, spodziewając się kolejnych demonstracji, zwiększyły środki bezpieczeństwa w dużych miastach.

Co najmniej 25 osób zginęło podczas protestów w całych Indiach od czasu przyjęcia 11 grudnia ustawy o obywatelstwie, którą społeczność muzułmańska uznaje za dyskryminującą.

Protesty w Indiach

Przegłosowana w ubiegłym tygodniu nowa ustawa ułatwia uzyskanie obywatelstwa Indii uchodźcom z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu pod warunkiem, że nie są oni muzułmanami.

Przyznaje ona obywatelstwo indyjskie buddystom, chrześcijanom, hinduistom, wyznawcom dżinizmu, parsom i sikhom, którzy uciekli z tych krajów przed 2015 rokiem.

Opozycja i organizacje obrony praw człowieka uważają, że nowe prawo stanowi część nacjonalistycznego programu premiera Narendry Modiego, zmierzającego do zmarginalizowania 200 milionów muzułmanów w Indiach.

Do ostatniej fali gwałtownych protestów doszło w miniony piątek, 21 grudnia, kiedy policja starła się z protestującymi w kilku miastach po cotygodniowych modlitwach muzułmańskich, szczególnie w najbardziej zaludnionym indyjskim stanie Uttar Pradesh.

Ograniczenia w stolicy

- Współpracujemy z lokalnymi politykami, przywódcami religijnymi i członkami społeczności, aby apelować o spokój - powiedział Ajay Kumar Sahni, starszy nadinspektor policji w Meerut w stanie Uttar Pradesh, cytowany przez agencję Reutera.

Spodziewając się kolejnych demonstracji, władze zwiększają środki bezpieczeństwa w dużych miastach.

Mimo ograniczeń tysiące osób zgromadzą się na protesty po piątkowych modlitwach w Delhi, Mumbaju, Kalkucie, Ahmedabadzie, Bangalore i Chennai - zapowiadali organizatorzy.

Wydaleni obcokrajowcy

Jak w piątek poinformowały władze, 71-letnia Janne-Mette Johansson, turystka z Norwegii, która przebywała na wakacjach w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach, została wydalona z kraju po tym, jak przyłączyła się do jednego z protestów przeciwko nowej ustawie.

Wcześniej w tym tygodniu do opuszczenia Indii został zmuszony również młody Niemiec, przebywający w tym kraju w ramach wymiany studenckiej. Także on został zatrzymany podczas protestu uznawanego przez władze za niezgodny z prawem.

Muzułmanie stanowią ponad 14 procent ludności Indii, jednak w niektórych stanach ich liczba jest o wiele większa, np. w Bengalu Zachodnim wynosi 27 procent, a w Asamie 34 procent.

Autor: mart//rzw / Źródło: Reuters,PAP