Świat

Podejrzany o wielokrotne zgwałcenie zakonnicy. Indyjski biskup aresztowany

Świat


54-letni biskup rzymskokatolicki Franco Mulakkal w latach 2014-2016 miał wielokrotnie zgwałcić zakonnicę ze swojej diecezji w stanie Kerala w Indiach. Jak poinformowano w piątek, po trzydniowych przesłuchaniach trafił do aresztu, w sobotę stanie przed sądem. Zaprzecza oskarżeniom.

- Jest oskarżony o gwałt - powiedział w piątek o biskupie Franco Mulakkalu generał policji Vijay Sakhare. Sprawy nie skomentowali dotąd ani prawnicy biskupa, ani rzecznik Watykanu.

W czwartek Watykan tymczasowo zawiesił Mulakkala, na jego prośbę, w obowiązkach.

"Wygrałyśmy pierwszą rundę"

Sprawa wstrząsnęła wspólnotą chrześcijańską w Indiach. Przed sądem najwyższym stanu Kerala od około dwóch tygodni zbierają się zakonnice, domagając się zatrzymania biskupa. Z zadowoleniem przyjęły piątkową wiadomość o aresztowaniu Mulakkala.

- Wygrałyśmy pierwszą rundę – powiedziała siostra Anupana, organizatorka demonstracji. – Walczymy w imieniu wielu zakonnic, które cierpią w ciszy i będziemy kontynuować naszą kampanię, dopóki wszystkie nie zaznają sprawiedliwości - dodała.

Franco Mulakkal jako biskup diecezji Dźalandhar miał wielokrotnie zgwałcić zakonnicę ze zgromadzenia Misjonarek Jezusa w domu gościnnym Misji Domowej Św. Franciszka.

Kościół wspierał biskupa

Skandal wybuchł, kiedy siostra w czerwcu zgłosiła się na policję, oskarżając Franco Mulakkala o to, że między 2014 a 2016 rokiem dopuścił się na niej trzynastu gwałtów. Reprezentujący hierarchę prawnik stwierdził, że zakonnica najprawdopodobniej zmyśliła historię, ponieważ została oskarżona o utrzymywanie związku z innym mężczyzną.

Gdy na początku września, w wyniku demonstracji, o sprawie zrobiło się głośno, duchowny spotkał się ze wsparciem ze strony przedstawicieli miejscowego Kościoła. - To fałszywe oskarżenia. Wszyscy stoimy murem za biskupem - mówił ojciec Peter Kavumpuram, rzecznik prasowy diecezji.

- Pomimo teorii spiskowych dla nas sprawa jest jasna. Zakonnice paradują przed sądem w trakcie prowadzonego dochodzenia. Mamy do czynienia z antychrześcijańskim ruchem. Ci ludzie próbują manipulować prawdą – dodał.

Kerala w odróżnieniu do reszty Indii charakteryzuje się wysokim odsetkiem chrześcijan. Szacuje się, że 19 procent - około 6 milionów - obywateli w tym stanie przynależy do różnych chrześcijańskich społeczności. W całych Indiach jest ich około 2 procent.

Stan Kerala, Indie Google Maps

Autor: ft//rzw\kwoj / Źródło: BBC News, TVN24