Imigranci wdarli się na prom do Wielkiej Brytanii


Około 200 imigrantów przedarło się w sobotę przez ogrodzenie portu we francuskim Calais i próbowało przedostać się do promu płynącego do Wielkiej Brytanii. Wcześniej tego dnia w mieście odbyła się manifestacja poparcia dla migrantów.

Na filmie opublikowanym przez lokalne stacje widać, jak blisko 200 imigrantów pokonuje ogrodzenie portu i biegnie w kierunku promu. Ostatecznie na statek płynący do Wielkiej Brytanii przedostała się grupa 50 osób.

Jak powiedziała rzeczniczka linii obsługujących prom, imigranci wdarli się na pokład, ale nie udało im się wejść do poszczególnych pomieszczeń, po tym jak pracownicy zamknęli drzwi od środka. Dodała, że z powodu tych wydarzeń port w Calais został zamknięty.

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że część uchodźców dobrowolnie opuściła pokład statku. Pozostali zostali do tego zmuszeni przez policję - w niektórych przypadkach z użyciem siły.

Manifestacja poparcia

Wcześniej tego samego dnia w Calais odbyła się manifestacja poparcia dla migrantów. Biorący w niej udział Brytyjczycy, Francuzi, Belgowie i Włosi domagali się zapewnienia im godnych warunków. Godzinę drogi od centrum Calais uchodźcy przebywają bowiem w prowizorycznym obozie, nazywanym przez nich samych "Dżunglą".

W październiku władze regionalne poinformowały, że liczba migrantów w Calais wzrosła z 3 tys. do 5,5-6 tys.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: ts/tr / Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości