Bez limitów, 250 funtów za pięć lat. Oferta wizowa dla prawie trzech milionów mieszkańców

Źródło:
PAP

Szczegóły ścieżki do obywatelstwa dla prawie trzech milionów uprawnionych do tego mieszkańców Hongkongu przedstawiła w czwartek Wielka Brytania. Jak poinformowano, nie będzie dla nich limitów ilościowych, a pięcioletnia wiza będzie kosztować 250 funtów.

Brytyjski rząd w lipcu oświadczył, że uznaje narzuconą przez Pekin Hongkongowi ustawę o bezpieczeństwie za złamanie warunków wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku o warunkach przekazania tego terytorium i w związku z tym rozszerzy prawa posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich do osiedlania się w Wielkiej Brytanii. Status brytyjskiej narodowości zamorskiej został stworzony w 1985 roku tylko dla mieszkańców Hongkongu, którzy urodzili się przed przekazaniem Hongkongu Chinom, czyli przed 30 czerwca 1997 rokiem włącznie i którzy w wyznaczonym terminie wystąpili o jego przyznanie.

Brak limitów dla posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich

Jak poinformował w czwartek brytyjski rząd, posiadacze brytyjskich paszportów zamorskich będą mogli przenieść się do Wielkiej Brytanii, aby tam studiować i pracować, i nie będzie w tym względzie żadnych limitów. Będą oni mieli prawo do pracy w prawie każdej roli, zgodnie z brytyjskim prawem pracy i pod warunkiem posiadania odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. To samo dotyczy też osób pozostających na ich utrzymaniu, o ile mieszkają one w Hongkongu. Docelowo będą się mogli oni ubiegać o brytyjskie obywatelstwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Brytyjski rząd podkreślił, że koszt wizy jest niższy niż w przypadku wielu innych ścieżek wizowych do Wielkiej Brytanii. Wiza pięcioletnia będzie kosztować 250 funtów, a 30-miesięczna - 180 funtów. Wnioski można będzie składać od 31 stycznia 2021 roku. Podobnie jak inne osoby przenoszące się do Wielkiej Brytanii posiadacze brytyjskich paszportów zamorskich, tak jak inni imigranci, będą zobowiązani do dopłaty zdrowotnej, aby uzyskać dostęp do publicznej służby zdrowia i będą musieli wykazać, że są w stanie utrzymać siebie i osoby pozostające na ich utrzymaniu przez co najmniej sześć miesięcy.

Do 2025 roku może być aż milion wniosków wizowych

W przeprowadzonej przez brytyjski rząd ocenie skutków ekonomicznych stwierdzono, że w latach 2021-2025 może być aż milion wniosków wizowych od posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich, przy czym tylko w pierwszym roku może ich być nawet 500 tysięcy, choć oczekuje się, że rzeczywiste liczby będą znacznie niższe. Wskazano również, że napływ ten zapewniłby wzrost gospodarczy w wysokości od 2,4 do 2,9 miliarda funtów.

Jak szacuje brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, status brytyjskiej narodowości zamorskiej ma ok. 2,9 miliona osób. Ponieważ nie jest on dziedziczony ani nie można go już nabyć, liczba 2,9 mln może się tylko zmniejszać.

Reakcja Chin

Przedstawicielstwo chińskiego MSZ w Hongkongu wyraziło w piątek stanowczy sprzeciw wobec wprowadzonych przez Wielką Brytanię ułatwień. Rzecznik biura ocenił, że oferta wizowa dla Hongkończyków, to "poważna ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin" i "naruszenie prawa międzynarodowego". Zażądał od strony brytyjskiej, aby "natychmiast naprawiła swoje błędy, zaprzestała aktów hipokryzji i politycznych manipulacji", gdyż w przeciwnym razie sama sobie zaszkodzi.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: