Zakazano mu startu w wyborach. Za "wzywanie do samostanowienia"


Hongkoński działacz demokratyczny Joshua Wong nie wystartuje w nadchodzących wyborach do rad dzielnic. Uznano, że głoszone przez partię Wonga dążenie do samostanowienia regionu jest "niezgodne z prawem". Wybory zaplanowano na 24 listopada.

Wtorkową decyzję urzędników wyborczych poparły władze Hongkongu. W komunikacie oceniły, że "wzywanie do samostanowienia jest sprzeczne ze składaną przez kandydatów deklaracją dotyczącą przestrzegania Prawa Podstawowego, czyli hongkońskiej minikonstytucji, i wierności specjalnemu regionowi administracyjnemu Hongkong".

- Nie ma mowy o jakiejkolwiek cenzurze politycznej, ograniczaniu wolności wypowiedzi czy odbieraniu prawa do udziału w wyborach, jak twierdzą niektórzy członkowie społeczności - zapewnił rzecznik hongkońskiej administracji.

Jedyny zdyskwalifikowany kandydat

Joshua Wong, jeden z przywódców prodemokratycznej partii Demosisto, jest jedynym kandydatem, który został zdyskwalifikowany w zaplanowanych na 24 listopada wyborach do rad dzielnic.

Opozycja demokratyczna potępiła wydany Wongowi zakaz. Przestrzegła, że może to podsycić antyrządowe protesty, które trwają w Hongkongu od czerwca.

Stanowisko w sprawie idei niepodległości

Przed podjęciem decyzji urzędnicy wyborczy prosili Wonga o wyjaśnienie jego stanowiska w sprawie idei samostanowienia oraz niepodległości Hongkongu od ChRL. Działacz odpowiedział, że nie jest zwolennikiem idei niepodległości, natomiast popiera organizację niewiążącego referendum, w którym Hongkończycy mieliby możliwość wypowiedzenia się na temat przyszłości regionu.

Podobne pytania zadano również kilku innym prodemokratycznym kandydatom, ale wszyscy oni zostali ostatecznie dopuszczeni do udziału w wyborach.

Jeden z przywódców "rewolucji parasolek"

Wong był jednym z przywódców masowych manifestacji z 2014 roku, znanych jako "rewolucja parasolek". Ich uczestnicy domagali się demokratycznych wyborów szefa administracji Hongkongu, ale władze nie przychyliły się do tego żądania. Urzędnicy w Pekinie określają Wonga jako separatystę.

HongkongPAP

Autor: tas / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości