"Hobbit" to nieznany dotąd gatunek

Aktualizacja:
 
Odnaleziona w 2003 roku czaszka nadal jest zagadkąP. Brown, Stony Brook University

Odnaleziona pięć lat temu czaszka "hobbita" nie należy do człowieka, uznali amerykańscy naukowcy. Do dziś nie wiadomo, do jakiego gatunku zaliczyć szczątki ssaka z Indonezji, które nazywa się hobbitem lub Homo floresiensis (człowiekiem z Flores).

Badania nad czaszką prowadzone przez zespół z zakładu anatomii amerykańskiego Stony Brook University zdają się potwierdzać jednak teorię, że hobbit jest zupełnie nowym gatunkiem.

Kontrowersje nie gasną

Zagadnienie to jest mimo wszystko nadal bardzo kontrowersyjne. Niektórzy naukowcy sądzą bowiem, że hobbit być człowiekiem cierpiącym na mikrocefalię (małogłowie), która objawia się między innymi znacznie mniejszym niż u zdrowych ludzi rozmiarem czaszki.

Czaszka może dać badaczom wiele istotnych informacji o dawnych gatunkach, szczególnie jeśli chodzi o ich ewolucyjne powiązanie z innymi gatunkami. dr Karen Baab, Stony Brook University

Dr Karen Baab ze Stony Brook University i profesor Kieran McNulty z Universytetu w Minesocie uważają, że ich badanie obala teorię o mikrocefalii. Dowodem na to ma być analiza asymetrii czaszki ukazująca różnice miedzy jej lewą i prawą stroną. Okazuje się, że dysproporcje są zbyt małe, aby można było mówić o chorobie.

Daleki kuzyn?

- Czaszka może dać badaczom wiele istotnych informacji o dawnych gatunkach, szczególnie jeśli chodzi o ich ewolucyjne powiązanie z innymi gatunkami - tłumaczy dr Baab.

- Całkowity rozmiar czaszki jest podobny do starszych homonidów, żyjących ponad 1.5 miliona lat temu w Afryce i Eurazji. Jest to zastanawiające szczególnie, że życie Homo floresiensis jest datowane na 17 000 do 95 000 lat temu - dodaje.

Być może kontrowersje wokół hobbita nie zostaną nigdy rozwiązane, mówi dr Baab. Jednak wszystkie dowody przedstawione w analizie wskazują na to, że Homo floresiensis był jednym z naszych dawnych kuzynów. Na tyle dalekim, że zaliczyć trzeba go będzie zapewne do innego gatunku.

Źródło: sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: P. Brown, Stony Brook University