Nielegalna fabryka papierosów cztery metry pod ziemią

TVN24 | Świat

Autor:
js/tr
Źródło:
PAP
Nielegalna fabryka papierosów cztery metry pod ziemiąGuardia Civil, Europol
wideo 2/3
Guardia Civil, EuropolNielegalna fabryka papierosów cztery metry pod ziemią

Dzięki informacji funkcjonariuszy CBŚP, hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i handlem narkotykami. Fabryka była ukryta w bunkrze znajdującym się cztery metry pod ziemią. - Robotnicy nie mogli samodzielnie opuszczać obiektu - przekazała rzeczniczka CBŚP.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji nadkomisarz Iwona Jurkiewicz powiedziała, że śledczy dotarli do informacji, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie mieli zajmować się produkcją nielegalnych papierosów. - Z uwagi na międzynarodowy i zorganizowany charakter prowadzonej działalności przestępczej, policjanci CBŚP współpracowali z hiszpańskim Wydziałem Ekonomicznym UCO Spanish Guardia Civil, Litewską Służbą Kryminalną Celną (Muitinės Kriminalinė Tarnyba) oraz organami ścigania z Wielkiej Brytanii. Całość operacji koordynował Europol - mówiła nadkomisarz.

Wynikiem tej współpracy była wspólna akcja przeprowadzona w połowie lutego na terenie prowincji Malaga w Hiszpanii.

Fabryka w bunkrze

- Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i handlem narkotykami - podała policjantka.

- Fabryka była ukryta w bunkrze, znajdującym się cztery metry pod ziemią. Jest to pierwsza podziemna fabryka nielegalnych papierosów, którą odkryto na terenie Unii Europejskiej. Z ustaleń służb wynika, że robotnicy pracowali w ekstremalnie niebezpiecznych dla ich zdrowia i życia warunkach. Zamknięci na głębokości czterech metrów pod ziemią, nie mogli samodzielnie opuszczać obiektu. Pomieszczenia nie miały też żadnych systemów bezpieczeństwa, na przykład na wypadek awarii systemu wentylacyjnego, który zaopatrywał obiekt w świeże powietrze - wskazała.

Nielegalna fabryka w bunkrzeEuropol

Trzy miliony papierosów, 144 kg marihuany

Według ustaleń śledczych podziemna fabryka, w której wytwarzano i pakowano podrobione papierosy, mogła działać od 2019 roku.

Podczas akcji funkcjonariusze zlikwidowali kompletną linię produkcyjną oraz przejęto ponad trzy miliony sztuk nielegalnych papierosów, 144 kg marihuany, 20 kg haszyszu, a także trzy sztuki broni.

- W trakcie realizacji przeszukano 13 miejsc i aresztowano 20 osób podejrzanych o przynależność do grupy przestępczej. Jeden z zatrzymanych podejrzewany jest o kierowanie tą grupą - przekazała rzeczniczka. Wśród zatrzymanych znaleźli się obywatele Litwy, Ukrainy i Anglii.

js/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Europol