Juan Carlos weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

W pogrzebie brytyjskiej królowej Elżbiety II, który zaplanowano na 19 września, udział weźmie były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon - podał w poniedziałek cytowany przez media hiszpański dwór królewski.

W wydarzeniu tym Juanowi Carlosowi ma towarzyszyć jego małżonka, królowa Zofia. Para od sierpnia 2020 roku nie mieszka ze sobą po wyjeździe Burbona do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dziennik "El Periodico" zauważa, że pogrzeb Elżbiety II będzie stanowił pierwszą od trzech lat okazję do uczestnictwa byłego króla Hiszpanii w wydarzeniu wspólnie ze swoim synem Filipem VI, aktualnym monarchą. Przybędzie on do Londynu w towarzystwie swojej żony, królowej Letycji.

Burbon, który abdykował w 2014 roku w atmosferze skandali korupcyjnych i obyczajowych, opuścił Hiszpanię dyskretnie na początku sierpnia 2020 roku. W pozostawionym synowi liście napisał, że emigruje, aby ułatwić Filipowi VI sprawowanie władzy.

W maju tego roku Juan Carlos powrócił ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na czterodniowy wypoczynek do Hiszpanii. Wizyta miała jednak charakter prywatny, a były monarcha spędził większość czasu na regatach organizowanych we wspólnocie autonomicznej Galicji oraz w gronie mieszkających tam przyjaciół.

Dopiero na krótko przed wylotem do Abu Dhabi spotkał się z Filipem VI, co większość komentatorów odebrało jako dystansowanie się aktualnego monarchy od swego ojca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości