"El Pais": pracujący nad szczepionką celem hakerskiego ataku z Chin

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Madrycki dziennik "El Pais", powołując się na służby wywiadowcze, poinformował w piątek, że pochodzący z Chin hakerzy wykradli służbom medycznym Hiszpanii informacje dotyczące opracowywanej przez ten kraj szczepionki przeciwko COVID-19.

Gazeta przypomniała czwartkową wypowiedź Paz Esteban, szefowej Krajowego Centrum ds. Wywiadowczych (CNI) w Madrycie, która potwierdziła, że w ostatnich miesiącach hakerzy przeprowadzili szereg ataków na komputery hiszpańskich jednostek badawczych pracujących nad szczepionką. Ta według zapowiedzi rządu Pedra Sancheza ma być gotowa do grudnia.

"Wiadomo, że za atakami na ośrodki w Hiszpanii stoją Chiny" - napisał "El Pais", przypominając, że w ostatnim czasie na świecie wzrosła również aktywność cyberprzestępców pochodzących z Rosji. Hiszpańska gazeta twierdzi, że za cyberprzestępstwami stoją bezpośrednio władze państwowe lub ośrodki akademickie, a rzadziej grupy przestępcze, próbujące następnie sprzedać wykradzione informacje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Trzy poważne ataki na infrastrukturę informatyczną

Dziennik przypomniał, że uruchomione w USA śledztwo przez sąd w Spokane wykazało, że władze w Pekinie miały stać za włamaniami informatycznymi popełnianymi w ostatnich latach przez dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej przeciwko 11 państwom świata, w tym Hiszpanii. We wtorek madrycka telewizja Telecinco ujawniła raport hiszpańskiej policji krajowej (Policia Nacional), według którego w okresie epidemii nastąpiły trzy poważne ataki cyberprzestępców na infrastrukturę informatyczną służby zdrowia tego kraju.

Raport dowodzi, że działania podjęte przez hakerów polegały między innymi na kierowaniu na adresy mailowe lekarzy i pielęgniarek e-maili, które w załączniku miały zawirusowany dokument. Po kilku dniach złośliwe oprogramowanie miało całkowicie zablokować działające w hiszpańskich szpitalach komputery.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: