Kissinger: NATO powinno dać Kijowowi gwarancje, koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu

Źródło:
PAP

Henry Kissinger, były amerykański dyplomata, sekretarz stanu i doradca prezydenta, powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos, że przed wojną na Ukrainie był przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bał się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak, jak stwierdził, koncepcja neutralnej Ukrainy "nie ma dłużej sensu". Dodał, że po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancje członkostwa.

Henry Kissinger w swoim wystąpieniu w formie zdalnej odniósł się do sytuacji w Ukrainie.

Powiedział, że przed wojną na Ukrainie był przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bał się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak, jak stwierdził, koncepcja neutralnej Ukrainy "nie ma dłużej sensu". Dodał, że po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancje członkostwa.

Kissinger stwierdził jednak, że dialog z Rosją powinien być kontynuowany, aby powstrzymać eskalację wojny, a sankcje i inne środki nacisku na Kreml powinny być utrzymane do momentu osiągnięcia ostatecznego rozstrzygnięcia. Przypomniał też, że na terytorium Rosji znajduje się co najmniej 15 tysięcy sztuk broni jądrowej.

Kissinger dodał jednocześnie, że Stany Zjednoczone powinny wspierać militarnie Ukrainę, a w razie konieczności zintensyfikować to wsparcie do momentu zawarcia zawieszenia broni. Według niego ważne jest jednak, aby nie eskalować konfliktu pomiędzy Rosją i Zachodem. - Być może spowoduje to, że Rosja zredefiniuje swoje historyczne stanowisko, które było mieszanką pociągu do kultury europejskiej i strachu przed dominacją Europy - stwierdził były sekretarz stanu USA.

Kissinger również wyraził podziw dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz narodu ukraińskiego.

Kissinger wzywa do negocjacji

Kissinger już wcześniej wzywał strony konfliktu do negocjacji. W grudniu 2022 roku były dyplomata ocenił, że zbliża się czas negocjacji pokoju na Ukrainie, aby zredukować ryzyko kolejnej wojny.

"Zbliża się czas, aby oprzeć się na strategicznych zmianach, które już zostały osiągnięte i włączyć je do nowej struktury, prowadzącej do osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje" - napisał wówczas w tygodniku "Spectator" 99-letni Amerykanin. Strona ukraińska skrytykowała słowa Kissingera, nazywając je próbą "obłaskawiania agresora".

Henry Kissinger w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zajmował stanowiska doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarza stanu. Był jednym z architektów zbliżenia Waszyngtonu i Pekinu w czasie prezydentury Richarda Nixona. W maju skończy 100 lat.

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: