Świat

Hakerzy za karę mają uczyć dzieci

Świat

TVN24Okradali ludzi z pieniędzy, teraz będą uczyć dzieci

Dwóch włoskich hakerów zostało skazanych przez sąd na Sardynii na rok nauczania młodzieży informatyki. Mężczyźni jeszcze jako nieletni popełnili przestępstwo kradzieży danych kont bankowych i okradli z pieniędzy dziesiątki osób w całych Włoszech.

Przed sądem w Cagliari stanęła grupa młodych hakerów, którzy w latach 2006-2007, gdy mieli 14-15 lat, skonstruowali programy zdolne do odczytywania kodów kart kredytowych użytkowników internetu i włamywali się na ich konta bankowe. W ten sposób ukradli tysiące euro - podały włoskie media.

Jeden z nich ma jeszcze na swym koncie włamanie do tajnych systemów amerykańskiej agencji NASA.

Szajka została rozbita w rezultacie śledztwa pod kryptonimem "Młode świstaki", prowadzonego przez włoską policję pocztową, specjalizującą się w walce z przestępstwami w sieci.

Resocjalizacja przez nauczanie

W tej sprawie przed sądem stanęło kilku internetowych złodziei, jednak w przypadku części z nich doszło do przedawnienia przestępstwa. Dwóch postanowiono poddać próbie i nie stosować wobec nich kary. Prokurator domagał się dla nich 3 lat więzienia, jednak zamiast tego dwaj hakerzy zostali objęci programem wolontariatu, w ramach którego mają przez rok uczyć młodzież informatyki na kursie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24