Świat

Haker z Kosowa wykradał Amerykanom dane. Pracował dla dżihadystów

Świat

Zhakowane dane mężczyzna przekazywał bojownikom IS

Hakera z Kosowa aresztowano w Malezji pod zarzutem kradzieży danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich tzw. Państwu Islamskiemu (IS) - informują w piątek media, powołując się na malezyjską policję.

W opublikowanym w czwartek wieczorem komunikacie malezyjska policja powiadomiła, że zatrzymany tego dnia 20-letni Kosowianin przyjechał do Malezji w sierpniu 2014 roku, by studiować m.in. informatykę na prywatnym uniwersytecie w Kuala Lumpur.

Haker Th3Dir3ctorY

Zidentyfikowany przez amerykański Departament Stanu jako Ardit Ferizi ma zostać wydany władzom USA.

Feriziemu, znanemu pod pseudonimem Th3Dir3ctorY, za włamania hakerskie i kradzież danych pozwalających zidentyfikować 1351 osób z armii i rządu USA grozi do 35 lat więzienia - pisze BBC. Kosowianinowi zarzuca się też, że między czerwcem a sierpniem obecnego roku przekazał te dane członkowi IS, który zamieścił je w sieci, grożąc jednocześnie atakami IS na zidentyfikowane osoby.

Malezyjska policja twierdzi, że wstępne dochodzenie wykazało, że podejrzany kontaktował się z jednym z przedstawicieli terrorystycznej grupy IS w Syrii w celu przekazania danych.

W Malezji w tym roku aresztowano ponad 100 osób podejrzanych o związki z IS. Wśród dziesięciu ludzi zatrzymanych w sierpniu sześciu to członkowie malezyjskich sił bezpieczeństwa.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP